Rubriky
Plavecký sortiment

Tréninkové plavky, které vydrží

Klasické plavky při plavání 2× týdně nevydrží obvykle déle jak půl roku, pak se rozpadají. Rozežere je chlór. Následně se vlivem levných plavek pobyt v bazénu pěkně prodraží. Proto je třeba se pro trénink třeba poohlédnout po lepších materiálech než je lycra a dobrých plaveckých střizích.

Pokud nejste úplně rekreační plavec a plavete v chlórovaných bazénech, tak je vhodné se poohlédnout po plavkách, ve kterých plavou závodníci. Závodní plavky nabízí hlavně značka speedo a arena. Plavky odolné chlórové vodě jsou o něco tužšího charakteru – oproti plážovým plavkám, které jsou na dotek heboučké, měkoučké, ale které bohužel nevydrží.

Speedo – Endurance+

Speedo má chlóru odolný materiál Endurance+. Výrobce udává 20× větší rezistenci vůči chlóru oproti běžným plavkám. Plavky od speeda (materiál: 50% PBT Polyester, 50% Polyester) mám koupené, velikost 36. Plavu v nich intenzivně cca 3× týdně 2 roky a pořád jsou jak nové. Nemohu si je vynachválit. Jediné, co v nich možná trochu za tu dobu povolilo, jsou gumičky. Lezu v nich ale i do páry, což by se správně nemělo. Plavky obvykle kupuji v obchodě swimaholic.cz na Praze 7.

Já mám v oblibě materiál Endurance+. Látka je tužší, vydrží dlouho a víc izoluje ve vodě. V plavkách z materiálu Endurance+ je mi o něco tepleji než v jiných více přiléhavých plavkách z měkčí látky. Nejvíce to pociťuji, když jsem v mokrých plavkách mimo vodu. Materiál Endurance+ doporučuji i pro otužilce. Bude vám tepleji :).

Arena – Maxlife

Arena nabízí obdobný materiál Maxlife, který je určen pro každodenní plavání. Zde jsou popsány rozdíly v materiálech. Pro správný výběr velikosti se můžete podívat na velikostní tabulky a střihy plavek.

Materiál odolných plavek

Složení obou materiálů Endurance+ a Maxlife je prakticky totožné. Speedo Ebdurance+ používají materiál: 50% PBT Polyester, 50% Polyester (např. mé plavky). Arena Maxlife jsou z materiálu: 46% PBT Polyester, 54%Polyester. Speedo plavky mají větší podíl PBT Polyesteru, proto by měly vydržet snad o něco déle než Arena. Rozdíl je však nepatrný. Oboje plavky jsou určeny pro každodenní tréninky.

Dámské jednodílné plavky s nohavičkou

Více na parádu, než na plavání, jsou vhodné nohavičkové plavky. Z aktuální nabídky vybírám: Speedo Essential Endurance+ Legsuit Black, Speedo Boomstar Splice Legsuit Black/Electric Pink (kolekce Legsuit). Jsou z materiálu Endurance+.

Další zkušenosti a zdroje

Autor: Jitka Vachtová

Nabízím individuální tréninky plavání v bazénu Šutka na Praze 8. Budete-li mít o tréninky zájem, kontaktujte mne.