Rubriky
Prsa

Skills N‘ Talents – prsa

Problém většiny neplavců bývá naprosto chybně provedená souhra u prsou. Problémy se správně provedenou souhrou mají i plavci, kteří se odnaučují plavat stylem s hlavou nahoře. Než najdou správný grif, jak sehrát nohy a ruce, tak to občas trvá. Správné časování rukou a nohou není vůbec jednoduché.

Následující videa od Skills N‘ Talents ukazují jeden z možných způsobů časování záběrů a pohybů nohou a paží.

Prvně ruce, pak nohy

Všimněte si, že prvně jdou dopředu ruce s ponořením hlavy, nohy se pomalu přitahují, a pak následuje teprve výkop nohama. Nohy mají vždy lehké zpoždění za rukama. Nebo-li, když jde plavec rukama k tělu, tak nejde ihned současně nohama k sobě, ale prvně se přitáhnou ruce, nohy jsou v závěsu a začnou se přitahovat k tělu o chloupek později.

Když ruce vyrazí vpřed, tak není současně veden výkop nohama, ale výkop je proveden opět s určitým zpožděním. Proto se říká, že ruce jdou dřív než nohy… splývavá pauza, ruce – nohy, splývavá pauza, ruce – nohy, splývavá pauza… Ruce ve svém cyklu (přitažení, odtažení) začínají vždy o chloupek dříve, než cyklus nohou. Cykly rukou a nohou se vzájemně prolínají. Souhra prsou se docela těžko vysvětluje a aplikuje. Začátečník se může na videa dívat stokrát a stejně nebude z toho pravděpodobně moc moudrý.

Když se někoho zeptáte v bazénu, co vlastně ve vodě dělá, tak Vám obvykle řekne, že vůbec neví a nedokáže pohyb popsat, prostě ho dělá automaticky podle citu tak, jak se ho naučil :-).

Hlava ve vodě při výkopu nohama

Na videích je hezky vidět, že v době výkopu nohama musí být hlava již dávno ve vodě a ruce vepředu. Zde jsou dokonce v době výkopu ruce předem kompletně natažené. Toto video považuji za vhodné pro výuku souhry obzvláště pro začátečníky, protože jsou zde pohyby více rozfázovány a odděleny.

Jakmile neplavci chytnou alespoň základní správné načasování, tak si mohou souhru lehce přizpůsobit svému vlastnímu rytmu a pocitu, aby pro ně plavání bylo přirozené. Problém většiny začátečníků při prvních pokusech o souhru bývá, že kopnou nejprve nohama, a pak teprve padají tělem do vody. To je zcela chybně. V době kopu již tělo (hlava) musí být dávno ve vodě, nebo být alespoň dávno nasměrována do vody – to považuji za nejdůležitější si uvědomit. Nácvic s destičkou obvykle pomáhá.

Všimněte si, že na výše uvedených videích jsou pohyby nohou a paží více „odděleny“. Plavkyně na videích začíná výkop nohou až v momentě, kdy již má ruce zcela vepředu nataženy. Mně se u naprostých začátečníků osvědčilo jít nejprve zcela a naprosto odděleně rukama a nohama stylem: ruce – splývání – nohy – splývání, a pak postupně dávat souhru dohromady.

Je to ta správná a ta nejlepší technika?

Technika ve videích je rychlá, protože tělo plavce je kopem poháněno vpřed v momentě, kdy zbytek těla již leží pěkně horizontálně na vodě a kop podpoří čistě směr vpřed.

Jinak možností, jak plavat prsa je více. Technika prsou prochází stále vývojem a její různé provedení je popsáno v článku Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity. Je zde mnoho cest, po kterých se dá jít… Některé jsou však považovány za již zcela zastaralé.

Autor: Jitka Vachtová

Nabízím individuální tréninky plavání v bazénu Šutka na Praze 8. Budete-li mít o tréninky zájem, kontaktujte mne.