Rubriky
Kraul

Rovnováha na boku

Na kanále iSportdotcom můžeme nalézt celkem pěkná výuková videa pro plavání. Následující jejich video je zaměřeno na rovnováhu na boku.

Při plavání kraulem plavec permanentně rotuje kolem své podélné osy. Plavec mění průběžně polohu těla z boku na bok. Rotace a boční pozice těla umožňuje provést silnější záběr a plavat efektivně. Abyste mohli dobře rotovat, je třeba se naučit rovnováze v boční pozici ve vodě.

Rovnováhu můžeme procvičovat s připaženýma rukama v pozici na břiše i na boku. Díváme se při tom na dno bazénu. V boční pozici udržujeme jedno rameno z vody a zachováváme zpevněný střed těla. Postupně můžeme pozice střídat z boku na bok. Pro zpevnění středu těla nám může pomoci dle trenérky představa, že tyčka prochází středem našeho těla skrz hlavu a trup. Nesmíme se ohýbat na tyčce, jen můžeme rotovat jak kuře na rožni.

Pak můžeme přidat jednu ruku dopředu a plavat na boku ve vertikální pozici. Poté přidáme dýchání bez pohybu paží. Následně můžeme prostřídat paže jedním záběrem a pokračovat.

Já sama preferuji naučit se držet rovnovážnou pozici těla vůči vodě hlavně v 45 °, protože to je úhel, který používáme při plavání kraulem.

Autor: Jitka Vachtová

Nabízím individuální tréninky plavání v bazénu Šutka na Praze 8. Budete-li mít o tréninky zájem, kontaktujte mne.