Rubriky
Kraul Motýlek Prsa

Prsařská obrátka

Zde jsou video ukázky prsařské obrátky (anglicky open turn) a můžete ji použít i u kralu:

Prsařská obrátka se používá v závodním plavání u plaveckého způsobu prsa a též u motýlka. Nicméně nic plavci nebrání v použití této obrátky i u volného způsobu (tj. u kraulu) na soutěžích a vše bude podle pravidel.

Plavec naplavává ve splývavé poloze ke stěně. Stěny se musí dotknout u plaveckého způsobu prsou a motýlku dle pravidel plavání oběma rukama současně!

Použití prsařské obrátky u kraulu

Pokud plaveme volným způsobem (obvykle volíme kraul) na plaveckých soutěžích, tak dle pravidel plavání se stačí u volného způsobu (kraulu) dotknout libovolnou částí těla stěny bazénu.

Při použití prsařské obrátky u kraulu se stačí dotknout jen jednou rukou stěny bazénu a vše bude dle pravidel v pořádku. Doporučuji pro dotyk stěny zvolit ruku, kterou budeme dále přenášet vzduchem.

Při závodním plavání volným způsobem (kraluem) není tedy nutné používat kraulovou obrátku. Kraulová obrátka je nicméně rychlejší, a proto ji volí valná většina závodních plavců.

Na jakou stranu se otáčet?

Prsařskou obrátku můžeme provádět na libovolnou stranu a zvolit si tak stranu, která nám sedí lépe. Nicméně osobně doporučuji přenášet vzduchem po odrazu vždy pravou ruku a levou ruku vést vodou. Po odrazu tak budete mít obličej nasměrovaný k vnějšímu okraji dráhy. Je to lepší z bezpečnostního hlediska. Když obličej směřuje po odrazu k vnějšímu okraji dráhy, tak jsou obličej i oči více chráněny proti případnému střetu s plavci plavajícími v protisměru. Plavce v protisměru máte za zády.

Autor: Jitka Vachtová

Nabízím individuální tréninky plavání v bazénu Šutka na Praze 8. Budete-li mít o tréninky zájem, kontaktujte mne.