Rubriky
Plavání

Proč plavat s čepičkou a plaveckými brýlemi

„Chci se naučit kraul.“ „Tak dobře.“ „A musím mít opravdu tu plaveckou čepičku a brýle?“ Ptá se mne obvykle vlasatý prsař, který plave s hlavou nad vodou. „Nešlo by to bez toho?“ „Klidně, jen si to zkuste, jak myslíte…“

Je pravda, že děti se učí základním plaveckým dovednostem obvykle bez plaveckých brýlí. Ale třeba v Americe používají plavecké brýle i malé děti. Čepičku děti mívají v Čechách děti minimálně kvůli identifikaci, protože na ní mívají napsána svá jména.

Mezi základní plavecké dovednosti by měla patřit dovednost otevřít oči pod vodou aniž bych měl/a plavecké brýle. Je to převážně z důvodu, kdybyste například někam spadli do vody, tak aby nevznikl panický strach a hrůza z toho, že jste ve vodě a dostane se vám voda do očí. Otevřít oči můžete pod vodou a lze tak koukat i ve vodě, umožní to orientaci ve vodě a snazší nalezení hladiny. Stejně tak by měl být plavec schopen plavat bez plavecké čepice. Neměla by mu vadit voda, která se může dostat do uší, stékající voda po tvářích a z vlasů apod. Pokud však toto plavec zvládne, tak je zcela zbytečné mít červené oči od chloru z důvodu, že se vám voda dostane do očí a mít někdy i problémy s ušima, které mohou vzniknout po zatečení vody do uší. Těch důvodů, proč používat plavecké brýle a čepičku je ale mnohem víc.

Proč plavecké brýle?

  • Abyste lépe vypadali. Stačí mít čepičku, pěkné plavky a slušivé brýle a hned budete vypadat skoro jako závodní plavci.
  • Budete se moci pohodlně koukat na podvodní svět kolem sebe. Objevíte úplně novou dimenzi prostoru. Ženy možná až překvapí, jak moc toho o sobě prozrazují v bazénu a jak moc toho muži vidí :-). Platí to samozřejmě i opačně. Třeba pak začnou raději místo prsou plavat kraula :-). I to může být důvodem a motivací. Ale zpět k praktickým důvodům, při plavání kraulu je třeba sledovat dno bazénu, koukat na čáru bazénu, koukat se pod vodou na okolí kolem. Minimálně (můj odhad) 80 procent času bude tvořit plavání pod vodou a ten zbytek budete mít na krátký nádech stranou, při kterém se dopředu nedívám. Takže váš svět se změní v podvodní svět a kdybyste brýle neměli, tak je to jako kdybyste plavali v naprosté tmě se zavřenýma očima. To by určitě nedopadlo dobře. A nevěřím tomu, že byste byli schopni mít plně otevřené oči 45 minut v bazénu, a pak řešit doma červené oči od chloru, nehledě na to, že se vám může snáze dostat nějaká infekce do očí, když byste koukali do vody bez brýlí. Bez brýlí byste vlivem lomivého efektu světla navíc viděli podvodní svět pěkně rozmazaně, skoro jako kdybyste měli tak tři dioptrie (můj odhad).
  • Mnoho lidí v dnešní době trpí dioptrickými vadami. Když jdete sami na svou odpovědnost do bazénu, tak nějakou tu dioptrii třeba i oželíte, ale není příjemné, když máte svět kolem sebe rozmazaný. Je třeba vidět na plavecké hodiny, na plavce kolem sebe a v neposlední řadě třeba i na trenéra, pokud ho máte. Můžete si pořídit dioptrické plavecké brýle, nebo lze pod brýle schovat kontaktní čočky. Já po plavcích dioptrické brýle či kontaktní  čočky již při plavání vyžaduji kvůli bezpečnosti. Doporučují se jednodenní kontaktní čočky, které vyhodíte ihned po návštěvě bazénu. Já teda plavu s měsíčními a je to taky ok. Čočky mít bez brýlí nelze. Je tam problém problém s přilnavostí čočky, jakmile se trocha vody dostane do oka. Takže brýle vám umožní použití kontaktních čoček v bazénu. Pro jistotu konzultujte tento postup se svým lékařem, ale já v tom nevidím problém, pokud vám nevadí nošení čoček.
  • Berte plavecké brýle jako ochranný štít, ochrannou plaveckou pomůcku do bazénu. Plavecké brýle vám mohou i někdy zachránit zrak. Může se stát, že vás někdo kopne nechtíc do obličeje, nebo vás těsně mine či zasáhne něčí plavecká packa. Mohou se prostě stát nehody a brýle oko chrání.
  • Potěšíte koupí trenéra, třeba mě (pokud nějakého máte). Trenér si nebude hned zpočátku myslet, že tam má na tréninku naprosto nemožného a vzpurného ne/plavce, pro kterého je problémem již zakoupení a použití tohoto nejnutnějšího vybavení a diskutuje s vámi o všem. Prostě čepičku a brýle berte jako samozřejmost, stejně jako pro cyklistiku potřebujete mít kolo a helmu. Kdo se chce naučit nějak rozumně plavat s dýcháním do vody (je jedno, zda prsa či kraul), tak tyto věci prostě kromě plavek potřebuje. Kdo je na ježka či má fakt hodně krátké vlasy, tak čepičku lze i oželet, ale brýle jsou opravdu nutné.

Proč plaveckou čepičku? Je to opravdu nutné?

Plavecká čepička bych řekla, že už tak nutná není, ale jakmile si na ni zvyknete, tak ji už asi z hlavy nesundáte.

Proč čepičku na mokré vlasy, je to opravdu nutné?

Předem bych předeslala, že účelem čepičky není, aby zůstaly vaše vlasy suché! Ano, pokud si ji nasadíte na suché vlasy, tak je možné, že po plavání budete mít vlhké pouze konečky svých vlasů. Ale po pravdě, pokud jdete do bazénu, tak byste se nejprve měli osprchovat úplně celí a nazí, a to včetně vlasů. Vlasy obsahují spoustu špíny, skoro nejvíc z celého těla. Vy to sice překryjete čepičkou, ale… Ze suchých vlasů má čepička tendenci sklouzávat víc, než z mokrých. Blbě se i nasazuje na suché vlasy.

Prostě, jakmile jdu do vody, tak počítám, že budu celá mokrá a vlasy neřeším. Vlasy se pak vyfénují, je to pár minut… Jsem přece sportovec, ne? Nebo jsem nějaká „trvalá“, která se musí hodinu pak česat před zrcadlem? Stejně budete mít pár hodin otlaky od brýlí, jako kdybyste flámovali, tak mokré vlasy fakt neřešte. Vysušte si je a když je venku zima, tak počítejte s čepicí na hlavě. Patří to prostě ke sportu a sportovkyně či sportovci do té sprchy vlítnou a neřeší, zda je někdo vidí či nevidí nahé a zda budou mít či nebudou mít mokré vlasy. Mne prostě ve sprchách dostávají s prominutím ty „báby“, které se ani neumyjí, maximálně si osprchují plavky (projdou pod sprchou), aby jako vypadaly, že se sprchovaly, ale zadek si ani neumyly, a pak jdou do té vody tam všechnu tu parádu ostatním nechat pěkně sníst a vypít… Možná se myly doma, ale i kdyby, tak se měly znova osprchovat. Minimálně i tou cestou se člověk prostě zpotí. Takže doufám, že nechcete být jako ony. U pánů to počítám, že nebude příliš lepší, ale do pánských sprch nechodím, tak nevím, jak to tam chodí.

Bohužel tyto zlozvyky začínají už v mládí, kdy vidím i děti se sprchovat v plavkách. Vím, že děti jsou docela dost čisté, jeden špinavý dospělý vydá za x špinavých dětí, ale jde o návyk. A když je naučíte, že sprcha v plavkách stačí, tak jak to pak mají dělat jinak v dospělosti. A umýt byste se měli celí včetně vlasů, za použití mýdla a šamponu před tím, než jdete do bazénu. Po bazénu se taky osprchuji, smyji chlór, ale už to není tak klíčové.

Proč tedy plaveckou čepičku:

  • Abyste lépe vypadali. Stačí mít čepičku, pěkné plavky a slušivé brýle a hned budete vypadat skoro jako závodní plavci.
  • Budete lépe vidět. I v bazénu se plavci míjí a musí se vzájemně sledovat. Je lepší mít světlejší čepičku, než černou. Spíš si vás někdo všimne, když budete mít výraznou čepičkou, než když budete bez čepičky.
  • Zabrání se znečištění vody. Vlasy obsahují spoustu špíny a chemikálií. I když je umyjete před vstupem do bazénu, tak čepička prostě pomůže hygieně bazénu. Kdo má dlouhé vlasy a nemá čepičku, tak vlasy padají do vody a velice znepříjemňují plavání, protože se ostatním plavcům dostávají při plavání na ruce a samozřejmě zanáší bazén.
  • Budete aerodynamičtější. To vás možná tolik netrápí jste-li rekreační plavec, ale v závodním plavání je to určitě znát.
  • Myslím si, že vám budou lépe držet plavecké brýle na čepičce, než přímo na vlasech.
  • Bude vám podstatně méně vody stýkat do pusy a nosu. Voda po čepičce sklouzne, kdežto vlasy mají tendenci jak houba vodu natáhnout, a pak vám ji pěkně pouští do očí, uší, nosu a pusy. Obzvláště ženy s dlouhými vlasy by měly velké problémy při dýchání v kraulu, pokud by čepičku neměly. Prameny vlasů mají nádhernou schopnost se spojit dohromady, a pak po nich stéká voda přímo do pusy. Prostě nádhera. Kdo má krátké vlasy, tak tam je to celkem jedno. Tento efekt se víc projevuje při kraulu než při prsou.
  • Pokud budete mít čepičku dostatečně velikou, tak ji přetáhnete až pod uši. Díky tomu vám nebude zatékat voda do uší při vytáčení hlavy do strany na nádech. Všechno jsou to detaily, kterým se ale tělo podvědomě či vědomě brání a pokud nebudete mít čepičku, tak spíš si vytvoříte nějaký netechnický grif, kterým se těmto nepříjemnostem budete snažit vyhnout. Opět tento efekt zatékání vody do uší se víc projevuje při kraulu než při prsou. Občas u někoho voda v uších může nadělat paseku, takže je lepší zabránit jejímu vniknutí do ucha. Někdo používá i ušní špunty. Sama za sebe doporučuji po osprchování (i doma) vždy ucho lehce utřít jemným ručníkem (nechat přirozeně vodu stéct do přiloženého ručníku u ušní jamky).
  • Potěšíte koupí trenéra, třeba mě (pokud nějakého máte). Trenér si nebude hned zpočátku myslet, že tam má na tréninku naprosto nemožného a vzpurného ne/plavce, pro kterého je problémem již zakoupení a použití tohoto nejnutnějšího vybavení a diskutuje s vámi o všem. Prostě čepičku a brýle berte jako samozřejmost, stejně jako pro cyklistiku potřebujete mít kolo a helmu. Kdo se chce naučit nějak rozumně plavat s dýcháním do vody (je jedno, zda prsa či kraul), tak tyto věci prostě kromě plavek potřebuje. Kdo je na ježka či má fakt hodně krátké vlasy, tak čepičku lze i oželet, ale brýle jsou opravdu nutné.

Uvedené důvody nejsou řazeny podle důležitosti.

Autor: Jitka Vachtová

Nabízím individuální tréninky plavání v bazénu Šutka na Praze 8. Budete-li mít o tréninky zájem, kontaktujte mne.