U plaveckých brýlí neplatí pravidlo, že čím dražší, tím lepší. Pro začátky mohou stačit i brýle v cenové hladině od 400 Kč do 500 Kč. Nevyplatí se kupovat úplně nejlevnější zboží, ale nemá smysl kupovat příliš drahé brýle, dokud nemáte s brýlemi alespoň nějaké osobní zkušenosti. Kdo závodí a plave často, tak asi bude volit dražší varianty v cenách i nad 1500 Kč. Brýle musí hlavně sedět. Pokud již déle plavete, tak určitě ozkoušejte i dražší závodní modely, ať poznáte rozdíl.
Plavecké brýle, které doporučuji
Následující soupis brýlí je vytvořen na základě čistě mých osobních zkušeností. Nemusí to vůbec ale znamenat, že zrovna vám budou či nebudou některé tipy vyhovovat. Platí zde pořekadlo, že „na každý hrníček sedí jiná poklička“… Někomu sedí nejlépe i tzv. skořápky.
Zde jsou mé tipy a kritéria na výběr brýlí
- Brýle při přitisknutí na obličej musí dobře sedět na rozměry právě vašeho obličeje. Poznáte to tak, že se brýle na chvíli na suchý obličej „přicucnou“ a delší dobu jim následně trvá, než se do sklíček dostane vzduch a brýle se sami odlepí.
- Nesmí vás hned od začátku po pár zkouškách nasucho začít tlačit.
- Dále obecně pokládám za důležité, aby brýle měly tlustší těsnění u sklíček, kterými doléhají na tvář. Slabší guma může tlačit, ale záleží na brýlích…
- Dávám přednost okamžitě nastavitelnému nosníku mezi očnicemi, který se nevyměňuje, pouze se nastaví formou zarážek. Pevné můstky často praskají v místě spoje a nejdou snadno vyměnit při zapůjčení brýlí někomu jinému. Obvykle další nosníky nemíváte u sebe. Do brýlí, které volitelný nosní můstek vůbec nemají, zase může někomu téci. Mně do brýlí bez nastavitelného nosníku teče téměř vždy, protože jsou obvykle dělány na širší pánský obličej. Bohužel lepší brýle mají nosníky pevné, ale vyměnitelné. Bohužel, nebo naštěstí – vše je relativní. Pevný vyměnitelný nosník na druhou stranu lépe vypadá a určitě zaručí brýlím stabilnější tvar. A když máte dražší brýle, stejně je nikomu obvykle nepůjčujete, nosník nastavíte jednou na svou velikost a konec. Nicméně v případě pevného nosníku je třeba dát větší pozor na brýle, abyste nosník nezlomili. Je třeba koupit pouzdro na brýle pro ochranu skel před poškrábáním a pro ochranu nosníku před zlomením. Na dražší brýle je třeba dávat větší pozor a mít je jak v bavlnce.
- Vadí mi, když brýle mají omezený výhled do stran (tj. sklíčko je pouze na přední straně). Lepší jsou brýle, kde sklíčko je jak vanička umístěná na oku a je vidět i do stran.
- V brýlích se mi musí pohodlně koukat. Některé brýle jsem měla tak připláclé na obličej a jejich očnice byly tak blízko očí, že mi řasy narážely na sklíčko. Obvykle to byly brýle pro triatlon. Možná některé závodní varianty brýlí jsou z důvodu hydrodynamiky hodně připláclé k hlavě, ale pro rekreační plavání toto nepotřebujete, a tak si vyberte brýle, kde je prostor pro mrkání a koukání.
- Zdradlovky jsou vhodné převážně na venkovní plavání (na otevřenou vodu), když svítí slunce. Lépe odráží světlo. Do bazénu se mi osvědčila nejvíce kouřová varianta skel. Úplně čistě průhlednou variantu do bazénu také nedoporučuji, zářivky v bazénu jsou někdy tak silné, že při přímém pohledu do nich mohou vyvolat u citlivějších lidí i migrénu, takže je lepší lehce ztmavené sklo do kouřové barvy či modrá barva. Mám zkušenosti, že průhledná varianta skel se více mlží než skla barvená či tmavá. Nicméně pro venkovní plavání může být průhledné sklo výhodou, když je zataženo či tma či plavete při měsíčku. Nejraději mám modrou barvu skel či kouřovou variantu. Modrá barva by dokonce měla být vhodná právě do bazénu, ačkoli mně pak připadá vše příliš modré. Určitě ji považuji za lepší, než čistě průhledné sklo. Při pobytu v bazénu mi přijde příjemnější, když je plavcům vidět lehce do očí, proto zrcadlovky do bazénu osobně příliš nedoporučuji. Ale pokud s nikým v bazénu nekomunikujete z očí do očí či chcete zůstat víc v anonymitě, tak i zrcadlovky do bazénu jsou ok.
- Nastavitelná gumička kolem hlavy by měla mít zbylé volné šlahounky pěkně vzadu, aby nepřekážely při plavání. Když je nastavení gumičky přímo u skel, šlahounky mi vadí, protože je mám příliš dlouhé a stříhat se mi je nechce… Nejlepší je, když pásek žádné šlahounky nemá (např. technologie Speed Fit) a bude díky tomu lépe hydrodynamický. Tip: Když se vám nějaké brýle rozbijí, zachovejte z nich pásky a nosníky, mohou se vám někdy ještě hodit jako náhradní díly pro další brýle.
- Ženy s dlouhými vlasy by měly vybírat pásek takový, aby mohly vzadu umístit svůj culík doprostřed mezi dva pásky. Pro tento účel mají pásky vzadu rozdvojku, nebo jsou rovnou od skel vedeny dva nezávislé pásky. Některé varianty brýlí jsou prodávány pouze s jednoduchým páskem bez rozdvojení vzadu. Pokud potřebujete mít rozdvojený pásek, zkuste ten jednoduchý pásek vyměnit za rozdvojený. Možná bude mít prodavač samostatně k prodeji náhradní pásky, nebo ho vyměňte z jiných brýlí.
Plavecké brýle Speedo Fastskin3 Elite mirror – můj současný favorit roku 2019
Pokud chcete fakt perfektně pasující brýle, tak můžete šáhnout po drahých závodních brýlích Speedo Fastskin3 Elite mirror v ceně 1399 Kč. Pásek drží, brýle padnou jak ulité, sedí, nemlží se, neteče do nich, mají nízký odpor vody. Jediné co bych těmto brýlím vytkla, je trochu pro mne nezvyklý zorný úhel či pohled, jak jsou sklíčka brýlí příliš blízko zornic. Vždy to vnímám na začátku, jak si je nasadím, pak si na to po chvilce zvyknu. Přivítala bych v nabídce i jinou než jen zrcadlovou variantu. Doporučuji pořídit k brýlím pouzdro, abyste si nerozbili zbytečně nosník a brýle se nepoškrábaly. Já mám oblíbené pouzdro Emme. Vřele doporučuji pro rekreační a závodní plavání.
Brýle Speedo Fastskin3 Elite mirror již v prodeji v obchodě Swimaholic nejsou, ale můžete si koupit novější variantu Speedo Fastskin Hyper Elite Mirror za 1499 Kč.
Speedo Aquapure Mirror – můj favorit roku 2018
Brýle Speedo Aquapure Mirror jsou také mým favoritem. Seděly mi perfektně i na sucho. Tyto brýle mi drží na obličeji tak, že jsem je pomalu ani po závodě nemohla sundat, jak se přicucly. Musela jsem nehtem od palce zajet pod přísavku očnice, abych ji po dvou hodinách ve vodě odloupla. Šlo to ztěžka, seděly jak přibité :-). Brýle netlačily ani se nemlžily. Dokonce i kapičky vody, které se mi dostaly do brýlí při jejich nasazení (po jejich propláchnutí ve vodě), tak se mi při plavání vstřebaly naprosto do kůže a očnice jsem měla suché. Koupila jsem si zrcadlovou variantu. Je zde použita technologie Speedo IQFit Technology, která má gumu ve sklech přesně tvarovanou podle tvaru obličeje. Na první pohled to vypadá celkem zvláštně, skoro jako vytahané staré gumičky, ale sedí perfektně. Pásek brýlí lze nastavit a přitáhnout velice snadno přímo i na hlavě pomocí technologie IQfit STRAP. Pásek je hydrodynamický, žádné ocásky pásku netrčí z hlavy. Je vzadu rozdvojen, takže i slečny s culíkem nebudou mít s nasazením pásku a umístěním culíku mezi pásek problém. Jediné co bych pásku vytkla je, že je dělaný na větší obvod hlavy a trochu nedrží nastavenou velikost. Nastavení sklouzává a pásek prodlužuje svoji velikost. Osobně bych navíc potřebovala mít možnost většího přitažení. Pásek lze u brýlí případně vyměnit, takže bych to neviděla jako podstatnou vadu, pokud brýle budou sedět. Jde o cenově dražší variantu brýlí. Brýle už bohužel v prodeji nejsou. Doporučuji pořídit k brýlím pouzdro, abyste si nerozbili zbytečně nosník a brýle se nepoškrábaly. Já mám oblíbené pouzdro Emme. Vřele doporučuji pro rekreační a závodní plavání.
Speedo Jet – můj favorit od roku 2014 do 2018
Kdysi (v roce 2014) jsem vsadila na osvědčenou značku Speedo. Ozkoušela si pár brýlí, které mi byly nabídnuty u kasy ve Sportisimu. Zvítězil typ Speedo Jet. Brýle Speedo Jet končí obvykle až po několika letech, a to v momentě, kdy se mi ošoupou či rozleptají sklíčka nebo se časem naruší guma okolo brýlí. Ale drží roky. S tímto typem brýlí jsem spokojená. Myslím, že poměr cena/výkon je dobrý a vhodný pro začátečníky. Zjistila jsem, že mi vyhovuje nejvíce varianta s lehce zakouřenými skly (což je nyní černo-zelená varianta). Modrá varianta se mi zdá lepší, co se týče těsnosti očnic a do bazénu také není špatná. Mám pocit, že použitá bílá guma u modré varianty lépe těsní než jiné barevné varianty těchto brýlí. Vyhovuje mi silnější těsnění kolem očí, které tyto brýle mají. Příjemně sedí, neteče do nich voda a nemlží se až tak moc. Z barevných variant těchto brýlí se mi mlží nejvíce čistě průhledné sklo. Resp. oni se začnou mlžit po čase všechny brýle, je nutné pak použít buď antifog, či umýt skla mýdlem a propláchnout vodou. Dle specifikace jde o tréninkové komfortní brýle pro aktivní a rekreační plavání. Mají i jednoduchý nastavitelný proužek u nosu. Toto nastavování mi vyhovuje, protože lze i na bazénu upravit a nezlomí se během manipulace v tašce. Doporučuji podobně zkonstruované typy plaveckých brýlí pro rekreační plavání.
Brýle Speedo Jet v prodejně Swimaholic v prodeji již nejsou, ale najdeme v nabídce obdobnou variantu Speedo Mariner Supreme za 389 Kč.
EMME Sydney – 2011
Můžete se kouknout na heuréku a zkušenosti kupujících. Dříve vedly v oblíbenosti brýle EMME Sydney označené nejvyšším počtem hvězdiček v testu časopisu Esquiare č. 5/2001. Nicméně, každý má jiný tvar hlavy, a proto nemusí být pro vás ty nejvhodnější. Také vývoj materiálů jde dál a v současné době již tyto brýle nejsou příliš prodávané a nyní v prodeji vede značka Aqua Sphere. Já si zkoušela nasucho pár typů Aqua Sphere, ale příliš mi neseděly. Ale znám plavce, kteří si je nemohou vynachválit. Někdo využívá i jejich triatlonové varianty. Lepší je si plavecké brýle osobně vyzkoušet. Nákup přes internet z tohoto důvodu nedoporučuji. Cenové rozdíly při nákupu v kamenném obchodě a přes internet jsou minimální. Cena Emme Sydney se pohybuje okolo 250 Kč. Poměr cena/výkon je výborný. Já mám také zkušenost s EMME Sydney, které mi sloužily dlouho dokud jsem je nešťastným pádem nezničila. Nebyly špatné, tvarově byly velice podobné brýlím Finis Thunder, ty však měly špatné těsnění. Doporučuji, ale v současné době koupíte lepší brýle.
Plavecké brýle, které nedoporučuji
Některé mnou zavržené typy brýlí již v prodeji nejsou. Nicméně i tak někdy bývají v prodeji nové typy, které jsou shodně pojmenovány a jsou stejného či podobného ražení. Moc nedoporučuji značku Aréna pro brýle, ačkoli jde o velice známou značkou plaveckých potřeb. Jedna prodavačka ve Sportisimu mi říkala, že plave hodně a že jí Arény nikdy neseděly. Mně taky na sucho neseděly a ty co jsem si koupila, tak jsem akorát vyhodila či darovala. Už je ani moc nezkouším. Je možné, že dražší varianty budou OK. Zatím jsem věrná hlavně značce Speedo, která se mi osvědčila pro brýle i plavky jako nejlepší. Nicméně i tak jsem narazila na brýle značky Speedo, které jsem musela vyřadit z používání.
Arena DRIVE II – 2014
Koukala jsem i po levnější variantě Arena DRIVE II za 199 Kč, ale ty měly divně měkký pásek kolem hlavy. I na vzorové fotce je vidět, že podléhá lehce deformaci. Nicméně někomu mohl zůstat nějaký starší pásek kolem hlavy ze starších brýlí, a tak mu tato vada nemusí vadit – pásek vymění. Těsnění kolem očí je o něco slabší, mám radši silnější gumu. Dokonce i můstek mezi skly je zúžený. Docela bych se bála, aby se nezlomil. Holt jedna z nejlevnějších variant brýlí. Měla jsem z těchto brýlí pocit, jako by Arena úmyslně šetřila na materiálu a chtěla donutit lidi koupit si kvalitnější a dražší zboží. Nedoporučuji kvůli materiálu.
Finis Thunder – 2013
Asi rok a půl jsem na střídačku nosila dvoje plavecké brýle Finis Thunder Clear (barevná varianta Finis Thunder Smoke by byla asi lepší). Na sucho seděly dobře, ale podtlak mi v nich vydržel o něco kratší dobu, než u brýlí Merit (viz níže). Po vyzkoušení v bazénu jsem s nimi velice spokojená. Byly i levnější :). Guma okolo očí doléhá výborně. Jen se hůř šteluje guma po obvodu hlavy, protože je tužší. Po nastavení je ok. Konstrukci mají podobnou jako EMME Sydney, které jsem používala dříve. Jsou skoro jak kopie EMME Sydney, akorát mají méně aerodynamický tvar – ve sklíčkách je dolíček pro parádu. Sedí mi o něco lépe než EMME Sydney. Cena je cca 380 Kč. Bohužel se mi u těchto brýlí zhruba po roce odlepilo těsnění kolem očí a do brýlí začalo téci. U druhého páru těchto brýlí se mi tato vada projevila zhruba po 3/4 roce též. Při plavání v přírodních vodách se bohužel zanese špína mezi sklíčko a těsnění. Takže sice spokojenost, ale znova si je už nekoupím, protože nevydrží dlouho a špiní se. Tyto brýle levné zrovna nebyly a ta samá vada se projevila dvakrát po sobě po podobné době. Tyto dvoje brýle jsem na střídačku požívala cca 3× týdně a při tomto tempu v průměru na jedny nevydržely déle než 1/2 až 3/4 roku. Značku Finis Thunder jsem následně našla v nabídce na aukru za 100 Kč v růžové variantě Made in China. Tak už se příliš nedivím, že nevydržely. Mimichodem, celkem slušná marže… Nedoporučuji kvůli špinění a odlepování těsnění.
Speedo Merit – 2013
Koupila jsem si i plavecké brýle Speedo Merit. Nasucho mi seděly na mou menší hlavu naprosto dokonale. Bohužel mají o něco menší sklíčka, čímž zkreslují více okolí. Po vyzkoušení v bazénu jsem ale zjistila, že mi nevyhovují, protože mne tlačí. Mají slabší gumu okolo skel a obroučka se po čase začne zařezávat do kůže. Brýle mají tendenci se spíše přicucnout podtlakem, ale ten je pak příliš silný. Když povolím gumu kolem hlavy, mám pocit, že mi z bočních stran teče. Sedí sice dobře, ale již po třiceti minutách plavání je hodně cítím a musím si je sundat… Nedokáži si představit, že bych v nich plavala třeba 5 km. Prvotní dojem byl sice výborný, ale bohužel je moc nedoporučuji. Asi je to tvarem té gumy kolem očí – funguje jako jednoduchá přísavka. Brýle jsou celkem drahé, cca 450 Kč. Tyto brýle jsem nakonec prodala dál, protože jsem je nebyla schopna dlouhodobě nosit. Nedoporučuji, tlačí.
Další informace
- Jak vybrat plavecké brýle – swimaholic.cz.