Plaváním přispějete ke svému zdraví a můžete i zhubnout. Plavání patří převážně mezi aerobní pohybovou aktivitu. Příkladem dalších aerobních pohybových aktivit je chůze, jízda na kole apod. Aerobní pohybová aktivita je taková, při které má tělo dostatečný přísun kyslíku a díky tomu spaluje tuk. Většinou se jedná o aktivitu nižší intenzity, jde spíše o vytrvalostní sporty.
Anaerobní pohybová aktivita naopak znamená, že tělo pracuje intenzivně na kyslíkový dluh, který pak po čase musí splatit. Při anaerobní aktivitě získáváme výbušnost a sílu.
Zdravější a pro tělo přirozenější jsou aerobní pohybové aktivity. Při anaerobní aktivitě vznikají v těle nežádoucí látky (např. kyselina mléčná), které se musí následným volnějším pohybem za přísunu kyslíku z těla odbourat. Pokud se neodbourají v dostatečné míře, tak svaly bolí a tělo je unavené (chemicky otrávené odpadními produkty).
Spalování tuků
Při aerobních pohybových aktivitách za dostatečného přísunu kyslíku se spalují tuky. Proto je plavání dobré i pro ty, kteří chtějí zhubnout. Na druhou stranu, pokud jediným motivem pro plavání bude, že chcete zhubnout, tak asi moc dlouho u plavání nevydržíte. Chce to zápal pro tento sport a je třeba umět plavat správně, abychom si plaváním více neuškodili, než pomohli.
Když Vás plavání bude bavit a zároveň díky tomu zhubnete, tak to bude to správné ořechové. Nicméně je třeba mít na paměti, že při pohybu nejprve dochází ke spálení zásob glykogenu ve svalech a v játrech. Glykogen tělo zásobuje sacharidy. K jeho spálení dochází nejdříve po 30 minutách tréninku. Teprve po těchto 30 minutách postupně tělo začíná spalovat i tukové zásoby. K vyčerpání zásob glykogenu dochází asi po 90 minutách pohybové aktivity.
Aby ke štěpení tuku docházelo optimální cestou, je navíc zapotřebí, aby vaše tepová frekvence nebyla příliš vysoká a spíše se jednalo o vytrvalostní aktivitu. Tuto podmínku rekreační a kondiční plavání splňuje.
Takže, pokud chcete zhubnout, tak by trénink měl trvat déle než 30 min. Osobně doporučuji 45 až 50 min. Trénink plavání nad 60 minut již není pro tělo příliš vhodný.
Velký vliv na zhubnutí má také teplota vody. Pokud plaveme v přírodních vodách, kde je teplota nižší, dochází spíše k opačnému efektu, tělo se obaluje patřičnou izolační vrstvičkou tuku, aby mu nebyla zima. Pokud plaveme v bazénu a dostatečně se hýbeme, tak tělo své tukové zásoby opravdu spaluje. Rozhodně budete mít po návštěvě bazénu docela dobrý hlad, což je také známka kalorického výdaje.
Tvarování těla
Ptáte se, co udělají kraulové či znakové nohy s Vaším tělem? Při plavání kraulových či znakových nohou si nádherně vytvarujete své „pozadí“ neboli zadek. Sama mám zkušenosti s dálkovým plaváním, při kterém běžně plaveme vzdálenosti 3 a 5 km (někdo i 10 či 20 km).
Pokud plavete kraulem s dobře provedeným kopem, tak rozdíl poznáte celkem rychle v zrcadle a nádherně si vytvarujete zadeček, stehna a zároveň posílíte i břicho. Mimochodem, pro tyto delší vzdálenosti někteří plavci místo šesti-úderového kopu používají dvou-úderový kop a šetří tak své síly. Kopání je docela náročné a bere plavcům hodně energie.
Plavat je vhodné 2× až 3× za týden. Pokud chodíte do bazénu méně často, není to ono a kýžený efekt se nemusí dostavit. Dále je vhodné (resp. spíše nutné) plavání doplnit nějakou další pohybovou aktivitou tzv. na suchu. Může to být skoro cokoli, při čemž se pohybujete za působení gravitace. Plavání navozuje stav bez tíže, který je třeba kompenzovat cvičením, aby tělo paradoxně neochablo a došlo kompenzaci zatížených partií plaváním.
Nutné je hlavně posilovat střed těla. Vhodné sporty jsou: chůze, jóga, běh apod. Sama za sebe bych doporučila nějakou pohybovou aktivitu, při které se na oplátku pěkně zpotíte, dáte si do těla, a která ve vás trochu více vyburcuje výbušnost a sílu.
Při plavání se také potíme, také si můžeme dát do těla, ale je to jiné – takové „langsam“… Plavání vnímám více jako relaxaci a uvolněnost ve vodě. Plavte, budete se cítit lépe. Rozdíl sami na sobě poznáte.