Rubriky
Plavání v přírodě Plavecký sortiment

Otužilecká výbava

Neoprenová čepice

Na zimu je vhodná pro plavání ve studené vodě neoprenová čepice. Neoprenky jdou sehnat např. u firmy Agama či ve Swimaholicu. Firma Agama sídlí ve Zlíně, ale pravidelně přiváží zboží i do Prahy. Můžete si tak po domluvě vyzkoušet dané zboží. Swimaholic je pražská firma, pobočky má ale už i v Praze, Brně a Plzni.

Osobně jsem si sice neoprenovou čepičku koupila, ale prakticky ji moc nepoužívám a nemám ji příliš v oblibě. Mám při ní pocit, jak kdybych měla hlavu ve skafandru. Izoluje lépe než klasická plavecká čepička, to bez debat. U neoprenové čepičky jsou lépe zaizolované lícní nervy, uši, zátylek i celá hlava. Hlava jako taková se otužit nedá, uniká z ní nejvíce tepla a termoregulační centrum se nachází v prodloužené míše. Proto je izolace hlavy důležitá. Nicméně obličej si trochu na studenou vodu postupně zvykne, takže pokud neplavete v extrémně ledové vodě, tak je jsou i dvě silikonové čepičky v pohodě. Osobně preferuji vodu nad 7 °C.

Plavci mívají na závodech zimního plavání obvykle normální čepičku a přes ní si nasadí ještě neoprenovou čepičku. Nicméně jsem zjistila, že dvě normální plavecké čepičky izolují podstatně více než jedna běžná plavecká čepička a pro plavání v zimě mi tato izolace stačí. Dvě čepičky jsou povoleny i na závodech. Takže pro plavání ve Vlavě a příležitostně i na závodech používám dvě obyčejné silikonové čepičky.

Neoprenové rukavice

Pokud nezávodíte, tak můžete používat i neoprenové rukavice, které pomůžou ochránit prsty před mrazem. Rukavice prodávají firmy s potápěčskými potřebami či potřebami pro potápění. Já si například sehnala pěkné neoprenové rukavice Gul Water Sport Gloves velikosti S/M v Tescu ve SportDirectu v ceně do 250 Kč.

Někdo používání rukavic pro otužování nedoporučuje, protože prsty jsou svým způsobem barometrem, jak dlouho byste měli být ve vodě. Když o tento barometr přijdete vlivem rukavic, lze snáze celotělově prochladnout, protože chlad rukou vás to nebude nutit včas vylézt z vody.

Autor: Jitka Vachtová

Jsem soukromou trenérkou plavání. Individuální tréninky plavání nabízím v bazénu Šutka na Praze 8.