Rubriky
Plavání v přírodě Plavecký sortiment

Otužilecká výbava

Neoprenová čepice

Na zimu je vhodná pro plavání ve studené vodě neoprenová čepice. Neoprenky jdou sehnat např. u firmy Agama či ve Swimaholicu. Firma Agama sídlí ve Zlíně, ale pravidelně přiváží zboží i do Prahy. Můžete si tak po domluvě vyzkoušet dané zboží. Swimaholic je pražská firma, pobočky má ale už i v Praze, Brně a Plzni.

Osobně jsem si sice neoprenovou čepičku koupila, ale prakticky ji moc nepoužívám a nemám ji příliš v oblibě. Mám při ní pocit, jak kdybych měla hlavu ve skafandru. Izoluje lépe než klasická plavecká čepička, to bez debat. U neoprenové čepičky jsou lépe zaizolované lícní nervy, uši, zátylek i celá hlava. Hlava jako taková se otužit nedá, uniká z ní nejvíce tepla a termoregulační centrum se nachází v prodloužené míše. Proto je izolace hlavy důležitá. Nicméně obličej si trochu na studenou vodu postupně zvykne, takže pokud neplavete v extrémně ledové vodě, tak je jsou i dvě silikonové čepičky v pohodě. Osobně preferuji vodu nad 7 °C.

Plavci mívají na závodech zimního plavání obvykle normální čepičku a přes ní si nasadí ještě neoprenovou čepičku. Nicméně jsem zjistila, že dvě normální plavecké čepičky izolují podstatně více než jedna běžná plavecká čepička a pro plavání v zimě mi tato izolace stačí. Dvě čepičky jsou povoleny i na závodech jak zimního tak dálkového plavání. Takže pro plavání ve Vlavě a příležitostně i na závodech používám dvě obyčejné silikonové čepičky.

Neoprenové rukavice

Pokud nezávodíte, tak můžete používat i neoprenové rukavice, které pomůžou ochránit prsty před mrazem. Rukavice prodávají firmy s potápěčskými potřebami či potřebami pro potápění. Já si například sehnala pěkné neoprenové rukavice Gul Water Sport Gloves velikosti S/M v Tescu ve SportDirectu v ceně do 250 Kč.

Rukavice však nepoužívám, mrznou mi v nich ruce ještě víc, než kdybych je neměla. Prsty jsou v nich izolované, člověk nemá v nich cit a do rukavic mi teče ledová voda. Možná by mi pomohla menší velikost, která by mi víc těsnila. Takže radši mám ruce volné bez rukavic a případně vytáhnu ruce z vody a dám pěstičky na zádech.

Někdo používání rukavic pro otužování nedoporučuje, protože prsty jsou svým způsobem barometrem, jak dlouho byste měli být ve vodě. Když o tento barometr přijdete vlivem rukavic, lze snáze celotělově prochladnout, protože chlad rukou vás to nebude nutit včas vylézt z vody.

Neoprenové ponožky či boty do vody

Když je voda hodně studená, tak používám neoprenové ponožky. Jsou těsné a je v nich opravdu teplo. Voda do ponožek moc nenateče a ta, která nateče, tak není problém, v ponožce si ji ohřejete. V ponožkách se mi dobře plave. Ponožky doporučuji pro opravdu ledovou vodu.

Někdo používá neoprenové boty do vody, do kterých teda voda nateče, ale máte nohu chráněnou před ostrými předměty, které mohou být ve vodě. Boty by měly vydržet víc, než ponožky. Boty do vody zatím nemám, používám místo toho ponožky.

Autor: Jitka Vachtová

Nabízím individuální tréninky plavání v bazénu Šutka na Praze 8. Budete-li mít o tréninky zájem, kontaktujte mne.