Rubriky
Teorie plavání

Od šplouchání k plavání

Knížka od Pédroletti Michela Od šplouchání k plavání se zabývá výukou plavání dětí předškolního věku a dětí starších 6 let. Je vhodná pro instruktory plavání a rodiče.

Metodický postup

Autor názorně ukazuje metodický postup výuky od úplných začátků až po složitější techniku. Z plaveckých pomůcek je nejvíce využívána destička, kterou si každý může snadno zakoupit. Metodický postup, jak se daný plavecký způsob postupně naučit, je ve výuce plavání důležitý. Bohužel ve většině knih o plavání metodický postup zcela nebo zčásti chybí. Většina knih o plavání popisuje již zcela finální a přesnou techniku plavání.

Závodní techniku však začátečník není schopen ihned zvládnout, proto jsou některé techniky popsány pro děti záměrně zjednodušeně. Toto zjednodušení je dobré, přínosné a pro děti účelné. Dítě se potřebuje jednoduchým a pro něj srozumitelným způsobem naučit základy plavání. Dítě nejprve naučíme hrubé rysy daného plaveckého způsobu. Pro následné dokonalé zvládnutí plavecké techniky jsou určeny jiné knihy, které již předpokládají, že máte tuto základní plaveckou průpravu za sebou a již se tímto nezabývají.

Výuka pro děti, mládež i dospělé

Knížku lze doporučit rodičům či lektorům plavání pro výuku dospělých i dětí. I u dospělých lze postupovat zpočátku podobně, pokud se chtějí naučit základy prsou, kraulu, znaku či motýlka. Nácvik dané plavecké techniky je postupně rozfázován za použití nadlehčovacích pomůcek a následně sladěn dohromady. Fázování používají i zkušení plavci pro tréninky samostatných partií.

Nedostatky knihy

Nelíbí se mi, že autor používá jako pomůcku tyč. Dle mých zkušeností se tyče dnes již nepoužívají a v dospělých, kteří s nimi měli tu čest, vyvolávají psychický odpor a stres. Tuto partii s tyčemi bych doporučila vynechat, případně místo tyče použít plaveckou pomůcku hranol či vodní nudli. Plavecká technika kopů prsou je zde popsána dnes již historickou technikou roznožení do stran. Zkušenější plavec tyto nedostatky jistě odhalí v momentě, kdy si vezme do ruky jinou moderní knížku plavání, která popisuje plavecké techniky více dopodrobna a výuku si podle toho patřičně upraví. Následné přeučování je obtížné. Také znakové ruce jsou vyučovány zjednodušeným způsobem, ale tam to asi není na škodu – tuto zjednodušenou techniku nás učili i na kurzu pro cvičitele plavání. Také pozor, pár obrázků je umístěno v chybném pořadí. I přes tyto nedostatky knihu doporučuji.

Přínos knihy pro dospělé

Většina knih o plavání již předpokládá, že daný plavecký způsob nějakým způsobem ovládáte a chcete si ho jen vylepšit a zdokonalit se v něm. Tyto knihy však neporadí v tom, jak se daný plavecký způsob naučit úplně od začátku, nebo jak někoho naučit plavat. Návod, jak na to jít úplně od „píky“, poskytne ve zjednodušené podobě právě tato kniha.

Oddělení pro děti (nikoli sportu)

Mne samotnou by ani nenapadlo tuto knihu koupit, pokud by mne na ni nenavedl kurz cvičitele plavání, jehož jsem se zúčastnila. Kurz byl zaměřen na výuku plavání pro mateřské školy a děti základních škol s tím, že způsob výuky lze aplikovat i na dospělé. Knihu Od šplouchání k plavání nehledejte v oddělení sportu, bývá spíše umístěna mezi knížkami se zaměřením na děti a jejich výchovu.

Obsah knihy

  1. Základy plavání
  2. Plavecká příprava a bezpečnost dětí do 6 let
  3. Výuka plavání dětí od 6 let
  4. Prsa
  5. Znak
  6. Kraul
  7. Úvod do plaveckého stylu motýlek
  8. Startovní skoky
  9. Obrazová příloha

Autor: Jitka Vachtová

Nabízím individuální tréninky plavání v bazénu Šutka na Praze 8. Budete-li mít o tréninky zájem, kontaktujte mne.