„No poo“ metoda aneb mytí vlasů bez šamponu

Narazila jsem na internetu na novou metodu mytí vlasů. Říká se jí „no poo“, což v překladu znamená „žádná hovínka“ a jde o zkratku „no shampoo“. Zastánci zdravého životního stylu mohou zbystřit. Mytím vlasů šamponem dostáváme do těla značné množství chemikálií. Kůže i vlasy je vstřebávají. Paradoxně časté mytí šampónem vlasy odmastí, ty pak mají přirozenou tendenci se odmaštění a vysušení bránit následnou zvýšenou produkcí mazu. Takže po pár dnech máte hlavu naprosto mastnou a smradlavou a znova si říká o použití šamponu. Neskutečné věci se začnou ale dít, jakmile vlasům tuto novou „návykovou dávku“ odepřeme.

Možná by mne ani tato metoda nezaujala a myslela bych si, že jde o výmysl, ale na vlastní oči jsem viděla její výsledek na svém bývalém příteli, kterého jsem po létech viděla. Jemu se neskutečně mastily vlasy a sdělil mi, že nyní vůbec šampon nepoužívá a vlasy si myje čistě jen čistou vodou. Měl je drsnější než dřív, ale nebyly vůbec mastné.

Takže jakmile jsem na toto metodu narazila, tak jsem začala pátrat dál a nyní ji aplikuji i na sobě. Nyní je to již třetí týden a jsem neskutečně ráda, že jsem na „no poo metodě“. Mé vlasy zhrubly, nejsou už tak mastné, jsou nadýchanější, dostaly lepší barvu a lépe drží účes. V pohodě mohu mít rozpuštěné vlasy, což jsem dřív vůbec nesnesla, hned mi dřív padaly do obličeje. Naopak mám pocit, že stažení vlasů do culíku jim vůbec nedělá dobře a že potřebují vzduch. Celkově se vlasům vrátil přirozený zdravý lesklý vzhled. Dobře se rozčesávají a udržují.

Můj první týden

První týden byl tedy těžký. Vlasy jsem myla jen čistou vodou. Díky tomu, že jsem skoro denně v bazénu, tak je tam mohu propláchnout pod silným proudem teplé sprchy. Sprchovala jsem je do té doby, než jsem ucítila, že mastnota a lepkavost vlasů je pryč a vlasy začínají hrubnout a nelepí se na sebe. Běžná sprcha, kterou mám doma (mám úsporný režim sprchy) mi zpočátku nestačila. Vlasy jsem si dřív myla šampónem každý den. Hodně se mi mastí a nemám dobrý pocit, když mám nemytou hlavu.

Po prvních třech dnech bez šamponu byly mé vlasy, ačkoli jsem je denně sprchovala, zapatlané, hlava mi příliš libě nevoněla a měla jsem pocit značné špíny ve vlasech. Mám na to svojí teorii. Sama si myslím, že šampony možná obsahují nějaké složky, které se začnou po pár dnech ve vlasech jednoduše rozkládat a vyloženě vás nutí k opětovnému použití šamponu, protože samy o sobě způsobí špinavost a upatlanost vlasů a to, že se vám prach lepí na vlasy. Prostě máte rozkládající se zbytky chemikálií šamponu ve vlasech. Mazové žlázky také jedou ještě na plný plyn a způsobí zvýšenou mastnost vlasů. Ideální kombinace, aby vlasy vypadaly příšerně a mastně. Použitím šamponu vlasy nepřirozeně odmašťujeme. Následný kondicionér situaci příliš nenapraví, pouze opticky vlasy změkčí, ale potřebnou výživu zevnitř jim stejně nedodá. Jen na sebe napatláme další chemii. Naše mazové žlázy se pak mohou doslova ztrhat, aby situaci  napravily a důsledkem je to, že po pár dnech, nebo spíš už druhý den, máme vlasy mastné.

Když jsem třetí den vlasy pořádně vysprchovala v bazénu, začaly mít už normálnější ráz, ale pořád se hodně mastily a byly špinavé. Již po týdnu jsem začala ze svých vlasů mít velice lepší pocit. Nepoužívala jsem ani sodu, ani ocet, nic, jen čistou vodu. Soda vlasy odmašťuje, takže jsem se ji rozhodla nepoužívat, aby přechod na metodu bez šamponu proběhl rychleji, i za cenu drsnějšího prvotního vzhledu s prvotními negativními účinky. Věřím, že octová voda jako přírodní kondicionér může být pro tvrdou vodu dobrá, odstraní z vlasů lehký nános vodního kamene. Metodě „no poo“ jsem opravdu uvěřila. První výsledky u mne byly vidět už po prvním týdnu, kdy všichni píší, že první týden je i tak ten nejhorší. Já měla první tři dny nejhorší. Svědila mne i pokožka hlavy. Pak jsem vlasy pořádně vydrbala pod horkou sprchou a už to začalo být jen a jen lepší a lepší. Vlasy sprchuji každý den a s denní sprchou počítám i do budoucna, v tom nevidím problém.

Můj druhý týden

Po dvou týdnech byla již situace podstatně lepší, ale pořád vlasy vyžadovaly pro své řádné vyčištění dlouhou sprchu teplou vodou za silného proudu. Při mytí vlasů se doporučuje mnout pokožku prsty, masírovat hlavu a kořínky vlasů a sprchovat vlasy několik minut (5 až 10 minut). Řekla bych, že to co ušetříte na šamponu, tak zaplatíte na stočném. Po dvou týdnech mi postupně mizí pocit špinavé hlavy a zápachu vlasů od kořínků.

Výhodou je, že kdykoli máte pocit, že vlasy jsou příliš mastné, tak můžete zalézt do sprchy a pořádně je vysprchovat vodou a tím je umýt, jednou denně i klidně víckrát denně. Mastnota se z nich pod teplou sprchou vyplaví. První týdny vlasy zůstávaly trochu lepivé či se rychle zamastily, ale to se postupně vytrácelo a z mastnoty se stával pěkný přirozený lesk.

Můj třetí týden

Po třech týdnech už mi začíná pro údržbu vlasů celkem stačit i běžná domácí sprcha teplou či dokonce studenou vodou a už vůbec nemám pocit, že vlasy jsou špinavé. Je pravda, že kartáč na vlasy mám o něco špinavější než býval, takže vlasy jsou ve výsledku o něco špinavější než, když se umyjí šamponem, ale nepovažuji to za překážku. Je to pochopitelné. Člověk nemůže čekat, že když něco umyje jen teplou vodou, tak že to bude úplně stejně čisté, jako když to vydrhne „saponátem“. Žádný zápach od konečků již necítím. Prý trvá vlasům ale až šest i více týdnů, než se vzpamatují a dostanou se do svého normálu a přestanou se nadměrně mastit a naplno obnoví svoji přirozenost.

Je neskutečné, jak musí být vlasy i pokožka hlavy značně napuštěná různými chemikáliemi „poo“, když vlasům trvá tak dlouho, než se všechny chemikálie z nich vyplaví a vlasy získají svůj přirozený vzhled a opět najdou svou přirozenou rovnováhu. A ty chemikálie nejsou jenom ve vlasech, oni se vám dostávají do těla a krevního oběhu. Bůh ví, co se nám v těch vlasech všechno rozkládá a my pak z toho cítíme ve vlasech po pár dnech neumytí zápach. Bůh ví, co do těch šampónů dávají, jen abyste byli nuceni znova a znova si mýt vlasy již po pár dnech od použití šamponu. Já si jednoduše myslím, že šampony vyvolají „závislost“ a vyžadují svou další „dávku“. Ani bych se nedivila, kdyby do šamponů úmyslně výrobci dávali nějaké látky, které se začnou po pár dnech rozkládat a vyvolají nepříjemné pocity, svědění hlavy a ošklivý zápach bezdomovce, který vás opět vyburcuje k opětovnému použití šamponu. A tak pořád dokola… Ale toto jsou jen mé dohady.

Zkuste to bez šamponu. Určitě to stojí za pokus a vyzkoušení. Je třeba vytrvat. Na netu najdete spoustu návodů a odkazů včetně fotek lidí, kteří metodu vyzkoušeli. Dostupné zdroje jsou spíš v angličtině. Někomu tato metoda vyhovuje, někomu ne. Osobně se mi nejvíce líbila stránka v angličtině: “No Poo Shampoo” Story: Shampoo Free from Now On!, která ukazuje vlasy po jednotlivých týdnech aplikace „no poo metody“.

Jak vlasy vypadají?

Vlasy dostanou divočejší a lehce rozcuchanější ráz. Je to vidět na obrázcích „no poo before and after“. Vlasy se začnou víc vlnit, jejich barva se více ukáže, někdy i dost změní, vlasy vytváří pramínky, někomu se začnou dokonce vlnit, dostanou přirozený lesk, který se dostane až ke konečkům. Vlasy zhrubnou, jsou více jako srst psa. Nekloužou tolik po sobě, lépe drží. Jsou nadýchanější. Veškeré tyto efekty dosáhnete bez šamponu, bez kondicionéru, bez tužidla a chemie. Je to jako vše zadarmo v jednom. U každého se vlasy chovají trochu jinak. Záleží ještě, zda na ně dotyčný aplikuje pouze vodu či nějaké další produkty. Dle mého názoru se na kvalitě vlasů projeví i hodně zdraví daného člověka. Proto vlasy ani u jednoho člověka nemusí vypadat úplně vždy stejně – jsou odrazem aktuální fyzické kondice, duše a zdraví.

Věřte svému tělu. Věřte, že vaše tělo moc dobře ví, co má s vlasy dělat. Lidé dřív neměli šampony a určitě jejich hříva nevypadala úplně promaštěně. I srst zvířat vypadá normálně. Že bychom byli výjimka a měli ji jen my, „pán tvorstva“? Myslete trochu. Kosmetický průmysl je velký business. Já si jako dítě vždy říkala, co bych proboha dělala bez šamponu, vždyť by to byla hrůza, to není možný. Vlasy jsem měla hned druhý den mastné. Ale ona by to hrůza vůbec nebyla, byla by to naopak nádhera a paráda. A už je to nádhera a paráda :).

Ke psům se chováme líp, jak k sobě. Pes by měl žrát jednou, maximálně dvakrát denně. Koupat se šamponem by se neměl buď vůbec, nebo jen párkrát do roka, jinak mu přece srst zplstnatí! Hlavní, pro čistotu srsti, je kartáčování psa. Voda v řece určitě nevadí ani psovi. Nemyslím si, že bychom se neměli mýt, ale nic se nemá přehánět. Rozhodně ne s kosmetikou. Pak se lidé diví, že mají rakovinu. Kdybychom pravidla, která máme pro psi, dodržovali i sami u sebe… Třeba bychom byli zdravější a veselejší.

Jsem docela zvědavá, co se stane s mými vlasy ještě za pár měsíců při aplikaci „no poo“ metody :). Věřím, že horší to už nebude. Už teď mám vlasy lepší, než po aplikaci všech možných (nebo spíš nemožných) šamponů.

Můžete se inspirovat například těmito videi a příběhy

3 měsíce bez šamponu – mastnota & lupy? (s fotkami)

Tato slečna se před třemi měsíci rozhodla pro „no poo“ metodu, tedy přestala si mýt vlasy za použití šamponu z důvodu ochrany životního prostředí a z důvodu, že by to mělo být lepší pro její vlasy. Její kamarádi, kteří se potápí v oceánu, si nikdy nemyli vlasy šamponem a přitom měli nejlepší vlasy. Tak to zkusila i na sobě. Jedním z důvodů, proč se rozhodla pro metodu bez šamponu bylo, že se dříve chovala ke svým vlasům strašně. Během prvního týdne bez šamponu u moře její vlasy vypadaly špatně, změnily barvu a byly těžké a mastné a zadní část hlavy nevypadala hezky. Ale nemyslela na to, protože byla venku v přírodě. Druhý týden byl ještě těžší, vlasy byly těžké, nepohodlné, podstatně tmavší než obvykle, bylo to příšerné. Šampon přece jenom odstraní snadno špínu z vlasů. Třetí týden její vlasy nabraly objem, vlasy být lepší, začaly být méně mastné a ona začala vnímat, že je to zdravé, že to vypadá dobře. Hodně si masírovala pokožku hlavy během mytí vlasů teplou vodou ve sprše. Čtvrtý týden kempovali a vlasy získaly svůj tvar. Pátý týden se objevily lupy, jako známka „no poo“ metody. Nikdy neměla lupy ve svém životě. Náhle měla na hlavě velké lupy, které se všude odlupovaly. Bylo to opravdu odporné. Bylo těžké vyvarovat se pokušení použít nějaký přípravek na vlasy. Vyřešila to tak, že si kartáčovala vlasy mnohem více než obvykle a po čtyřech dnech byly lupy pryč. Je možné, že je to určité dočasné stádium během cesty na „no poo“ metodě, přes které musíte projít, a během kterého vaše kůže na hlavě reaguje na nedostatek nějakého produktu. Od té doby jsou její vlasy stále podobné a v pořádku vypadající. Vlasy si myje po každém potápění se v oceánu. Žije ve Francii a vlasy si myje tak dvakrát do týdne. Na videu vidíte její vlasy po umytí zhruba před jedním týdnem. Vlasy jsou docela silné. Obavu měla ze zápachu. Vlasy voní jako vlasy, zdravé vlasy. Opravdu to miluje a už si nedokáže představit, že by někdy používala ještě šampon.

NO POO aktualizace – šest měsíců s fotkami

Slečna se vrací na video po šesti měsících „no poo“ metody, což je metoda mytí vlasů bez šamponu a bez jakýchkoli ostatních produktů pro mytí vlasů. Vlasy si myjete pouze čistou vodou. Během této cesty „no poo“ byla trochu nervózní, co se stane, ale je rozhodla se jít dál. Jak můžete vidět, její vlasy vypadají velice dobře a cítí se s nimi velice dobře. Strávila spoustu času v oceánu a hodně cestovala a její vlasy jsou velice bezúdržbové. Zjistila, že potápění se v moři má velice příznivý efekt na její vlasy. Po dobu dvou měsíců vlasy vypadaly nádherně. Na předchozím videu byla ve Francii, kde je velmi tvrdá voda. Je tam hodně vápníku v půdě, což znamená, že voda je velmi tvrdá. V kombinaci s nošením pokrývek hlavy a né tak častým sprchováním a s tím, že tak často člověk nebyl v oceánu, tak cítila, že její vlasy byly více mastné v Evropě v zimě. Ale v Austrálii, kde má oceán a sluníčko, tak vnímá, že její vlasy mají o moc lepší podmínky. Při vyklízení starých věcí doma nalezla barvu na vlasy. Neodolala pokušení a aplikovala jí a vlasy si obarvila. Pak jí došlo, jakou chybu udělala. Bohužel vlasy poškodila, konečky vlasů nic moc a vlasy byly přesušené a nezdravé. Zpanikařila a snažila se vše napravit jednodenním zábalem vlasů v kokosovém oleji a následným omytím. Bohužel tímto zničila veškerou práci, kterou před tím s vlasy udělala. Opětovný návrat vlasů do původní přírodní podoby trval opět pár týdnů. Musela si celým procesem metody „no poo“ opět znova projít se všemi prvotními negativy. Vše bylo prostě zpátky. První tři-čtyři dny byly vlasy příšerně mastné, po týdnu to bylo o trochu lepší, druhý týden o něco lepší, kolem třetího týdne se opět objevily lupy. Opět vlasy kartáčovala. Objevila, že kartáčování vlasů jednou denně po dobu 5 až 10 minut je klíčovou věcí, kterou můžete pro své zdravé vlasy udělat. Pomůže to dostat olej od kořínků vlasů až ke konečkům a vlasy vypadají lépe a zdravěji. Poté co bylo období lupů pryč, vlasy dostaly normální přirozený vzhled. Pobyt na slunci a potápění ve slané vodě dělalo vlasům moc dobře a nabraly na objemu. Vlasy vypadají velice zdravě a šťastně. Každý má ale odlišné vlasy, a tak si každý musí najít to, co funguje právě jemu. Nabádá, aby lidé, kteří jsou na „no poo“ metodě zahodili všechny šampony, přípravky na vlasy, jinak mohou začínat po jejich aplikaci úplně znova.

9 Month No Poo Update I How To Deal With Hard Water (&photos)

Této Japonce dokonce začaly růst nové vlasy po té, co přestala používat šampony.

No Shampoo aka No-Poo Update After Half-Year Experience

How To Wash with the No-Poo Method

My “No Poo” Hair Care Routine | 5 Years No Poo

MY NO-POO EXPERIENCE AFTER 5 MONTHS | HARD WATER vs SOFT WATER

No More Shampoo? — The Doctors

Author: Jitka Vachtová

Věnuji se plavání a pro zájemce nabízím individuální výuku a tréninky plavání pro dospělé v bazénu Šutka na Praze 8.