Mlžení plaveckých brýlí

Mlha přede mnou, mlha za mnou. Jde o častý problém plavců, kteří nosí plavecké brýle. Nové brýle mají antifog, který se časem smyje. Zatím jsem se nesetkala s brýlemi, které by se po čase nemlžily. Problém není v brýlích, mlží se prostě všechny současné materiály. Nicméně mám pocit, že některá sklíčka se mlží o něco méně, jiná o trochu víc, ale mlží se časem všechna. Kupovat nové jiné brýle jen z důvodu, že se mi brýle potí, nemá moc smysl :).

Jakmile vstoupíte do bazénu, tělo se přirozeně potí, teplota kůže a vašeho těla je jiná, než teplota vody. Minimálně tento teplotní rozdíl zpočátku způsobí vysrážení vody na sklíčku. Je to prostá fyzika. Teplotní rozdíl tam i při plavání zůstává, vaše tělo se potí a páry mají tendenci se vysrážet na chladnějším sklíčku. Navíc na sklíčku může zůstávat mastnota, která snižuje smáčivost materiálu a ještě podpoří vznik drobných kapiček.

Co na to fyzika?

Fyzikálně jde o to, aby se kapičky páry či vody na sklíčku rozprostřely, tedy aby voda byla víc smáčela sklíčko a natáhla se jakoby na sklíčko a nezůstávala v kapičkách na sklíčku. Alespoň takto si to vysvětluji. Obecně přidáním saponátu či pracího prášku do vody snížíte povrchové napětí vody (viz kapilární jevy slajd č. 5), a tím zvýšíte smáčivost materiálu. Takže potřebujeme i u plaveckých brýlí dosáhnout podobného efektu.

Pomůže antifog?

Plavci používají v podstatě tři metody: antifog, mýdlo či sprchový gel, plivnutí do brýlí. Antifog a plivnutí do brýlí lze považovat za oficiálně doporučenou metodu. Mýdlo či sprcháč lze použít na vlastní nebezpečí.

V současné době se mi osvědčila trojkombinace:

    1. Po plavání ve sprše v bazénu cáknu do každého sklíčka 1× sprchový gel, prstem rozpatlám, vypláchnu dvěma dávkami vody celé brýle včetně okrajů.
    2. Doma do brýlí cáknu jenom 1× do každého sklíčka antifogem a nechám zaschnout (jedno stříknutí je až až, ono se to rozprostře, dvě stříknutí do každého skla jsou někdy už moc). Stříkám antifog po každém plavání.
    3. Před vstupem do bazénu si plivnu do brýlí, prstem rozpatlám sliny, odstraním rozpatláním případnou větší vrstvičku zaschlého antifogu, pokud se tam náhodou u okraje vytvořila, brýle propláchnu vodou a vyklepu co nejvíce vodu. Nanáším mokré brýle na mokrý obličej. (Vím, že by se podle návodu do brýlí ošetřených antifogem šahat nemělo, ale někdy je ho tam až moc… Mám zkušenost s dvěma antifogy a každý se chová trochu jinak, i má jiný návod na použití).

A brýle se mi nemlží. Myslím, že je důležité antifog aplikovat pravidelně po každém plavání.  Můžete vyzkoušet různé antifogy. Já mám v současné době koupený Aqua Sphere Anti Fog Spray a TYR Antifog Spray. Možná zkusím časem sprchový gel vynechat, aby třeba nedocházelo k nějaké nežádoucí chemické reakci mezi sprchový gelem a antifogem… Ale zase si říkám, kam nedostříkne náhodou antifog, tak tam to jistí alespoň vrstvička sprchového gelu. TYR Antifog se mi zdá podstatně lepší. Zdá se mi, že TYR antifog je i o něco více účinný.

Podle návodu od Aqua Sphere se má zatřást s obsahem antifogu, stříknout na sklíčko, nechat minutu být, a pak po minutě řádně opláchnout.  Je fakt, že když se tento antifog nechá jen zasnout bez opláchnutí, tak vytvoří divnou, až neprůsvitnou vrstvu. Když máte příliš mnoho antifogu, který není řádně smytý, tak se ve vodě vytvoří z něho takové krystalky, jakoby popraskaný led a nevidíte pak už vůbec nic. Následně tuto vrstvu stáhnete z brýlí skoro jak slupku a máte po antifogu.

Antifog od TYR má jiný návod k použití. Tam se má antifog sříknout na sklíčko, a pak máte vytřít sklíčko dosucha nějakým hadříkem.

Ozkoušejte si různé postupy, uvidíte, co vám vyhovuje nejvíce… Ale nemělo by toho antifogu zůstat v brýlích moc, mohlo by vám to dráždit oči.

Můžete ještě zkusit variantu nasazení brýlí na suchý versus mokrý obličej se suchými versus mokrými brýlemi. Na suchém obličeji drží suché brýle lépe, nemáte tam vodu, ale o to více mají tendenci se mlžit, takže to chce pak mít už hodně dobře vychytané, určitě už za použití vhodného antifogu. Závodníci chodí na dráhu již s nasazenými brýlemi na sucho.

Pozn.: Uvedený návod berte na vlastní nebezpečí. Oficiálně sprchový gel nelze pro oči doporučit. Když brýle pořádně nepropláchnete, může tam zůstat nějaký zbytek, který se vám dostane do očí a bude oči dráždit. Ale on trochu dráždí i antifog, pokud ho máte aplikováno moc. Je to jako z bláta do louže. Nedráždit vás budou vaše vlastní sliny, ale ty zas tak moc dobře nefungují. Dle mého názoru antifog bude obsahovat podobné složky jako obsahuje mýdlo, saponát, šampon, sprchový gel apod. Jen možná bude fungovat o něco lépe, k očím možná bude o něco šetrnější a podstatně více si za něj zaplatíte. Obecně jde o stejný princip: odmastit a zvýšit smáčlivost materiálu. Dříve běžně vojáci do plynových masek používali mejdlíčka, takže bych se toho zas tolik nebála. Musíte pořádně brýle propláchnout včetně okrajů u těsnění… Ale zase to nepřehnat, aby tam ta vrstvička, film zůstal.

Nesundavat brýle, pokud jsou ok

Když brýle drží a nemlží, tak je za celou dobu plavání zásadně nesundavám!!! Není nad to, když si mi plavec po každé padesátce hraje s brýlemi. Je třeba se naučit pořádně brýle jednou nasadit a konec. Každým sendáním a nandáním brýlí si vrstvičky antifogu smýváte a smýváte. Vlastní sliny již máte zředěné bazénovou vodou, takže už moc nefungují, když si do brýlí znova plivnete. Je to pak začarovaný kruh.

Když teče do brýlí či se brýle příliš mlží, tak je třeba je upravit, ale jakmile dosáhnu stavu, kdy jsou brýle ok či jakžtakž ok, tak je nesundavám. Je třeba si dát práci s nandáním brýlí, nedělat to ledabyle, vyklepat vodu, vytvořit podtlak, utáhnout popruhy, aby opravdu držely. Když brýle vůbec nesedí a teče do nich, tak je třeba koupit jiné, lepší.

Obecně u mne platí, že když se mi brýle nepodaří dobře nasadit na první tři pokusy v bazénu aniž by se mi mlžily, tak už je to pak obvykle špatné celou dobu a lepší to už moc nebude. Čím častěji si budu s brýlemi hrát, tím skoro hůř a hůř. Někdy je to opravdu k steku. Pokud se mlží, tak je pak lepší znova aplikovat gel či antifog, pokud do nich teče, tak se s tím moc v bazénu nenaděláte a budete brýle opakovaně sendavat a nasazovat, dokud se to nepovede. Mám pocit, že někdy mi brýle absolutně nedrží a mají snad díry. Jindy jsou ty samé brýle ok. Možná záleží i na tom, jak se dobře člověk zrovna vyspí, jakou má aktuálně kůži, zda mastnou, suchou, jak je přilnavá, vláčná, elastická a pružná, když se k ní má přicucnout obrouček. Možná, že příčina může být pak i trochu mimo materiál brýlí :). Styčné plochy máme přeci dvě… Ale klíčové je, si pořídit opravdu dobré plavecké brýle. Zdá se mi, že je lepší lehce barvené sklíčko. Myslím, že čistě průhledná bezbarvá sklíčka víc mlží.

Author: Jitka Vachtová

Věnuji se plavání a pro zájemce nabízím individuální výuku a tréninky plavání pro dospělé v bazénu Šutka na Praze 8.