Mlha přede mnou, mlha za mnou. Jde o častý problém plavců, kteří nosí plavecké brýle. Nové brýle mají antifog, který se časem smyje. Zatím jsem se nesetkala s brýlemi, které by se po čase nemlžily. Problém není v brýlích, mlží se prostě všechny současné materiály. Nicméně mám pocit, že některá sklíčka se mlží o něco méně, jiná o trochu víc, ale mlží se časem všechna. Kupovat nové jiné brýle jen z důvodu, že se mi brýle potí, nemá moc smysl :).
Jakmile vstoupíte do bazénu, tělo se přirozeně potí, teplota kůže a vašeho těla je jiná, než teplota vody. Minimálně tento teplotní rozdíl zpočátku způsobí vysrážení vody na sklíčku. Je to prostá fyzika. Teplotní rozdíl tam i při plavání zůstává, vaše tělo se potí a páry mají tendenci se vysrážet na chladnějším sklíčku. Navíc na sklíčku může zůstávat mastnota, která snižuje smáčivost materiálu a ještě podpoří vznik drobných kapiček.
Co na to fyzika?
Fyzikálně jde o to, aby se kapičky páry či vody na sklíčku rozprostřely, tedy aby voda byla víc smáčela sklíčko a natáhla se jakoby na sklíčko a nezůstávala v kapičkách na sklíčku. Alespoň takto si to vysvětluji. Obecně přidáním saponátu či pracího prášku do vody snížíte povrchové napětí vody (viz kapilární jevy slajd č. 5), a tím zvýšíte smáčivost materiálu. Takže potřebujeme i u plaveckých brýlí dosáhnout podobného efektu.
Pomůže antifog?
Plavci používají v podstatě tři metody: antifog, mýdlo či sprchový gel, plivnutí do brýlí. Antifog a plivnutí do brýlí lze považovat za oficiálně doporučenou metodu. Mýdlo či sprcháč lze použít na vlastní nebezpečí.
V současné době se mi osvědčila trojkombinace (tam kde samotný antifog nestačí):
Tuto trojkombinaci jsem používala spíš u méně funkčních antifogů, než jsem našla ty antifogy, kde stačí jen a jen antifog, tak jak má být.
- Po plavání ve sprše v bazénu cáknu do každého sklíčka 1× sprchový gel, prstem rozpatlám a vypláchnu dvěma dávkami vody celé brýle včetně okrajů. Tím brýle odmastím, vyčistím a vytvořím miniaturní vrstvičku sprchového gelu, který také pomůže proti mlžení. (Bod 1. aplikuji pouze u některých horších antifogů, nebo když na to nezapomenu a chci mít brýle čisté…)
- Na již suché slíčko doma do brýlí cáknu jenom 1× do každého sklíčka antifogem a nechám zaschnout (jedno stříknutí je až až, ono se to rozprostře, dvě stříknutí do každého skla jsou někdy už moc). Stříkám antifog po každém plavání. (U některých antifogů je nutné chvíli po stříknutí brýle buď vytřít, či opláchnout vodou. Je třeba si prostudovat návod.)
- U dobrých antifogů před vstupem do bazénu lehce brýle propláchnu vodou v bazénu, vodu z nich oklepu a brýle nasadím na mokrý obličej. U horších antifogů, nebo u těch, kde se mi vytváří divná vrstva antifogu, tak místo bodu 3. aplikuji bod 4. viz níže.
Když náhodou trojkombinace 1 až 3 nefunguje dostatečně, tak místo bodu 3. volím bod 4.:
- Před vstupem do bazénu si plivnu do brýlí, prstem rozpatlám sliny, odstraním rozpatláním případnou větší vrstvičku zaschlého antifogu, pokud se tam náhodou u okraje vytvořila, brýle propláchnu vodou a vyklepu co nejvíce vodu. Nanáším mokré brýle na mokrý obličej. (Vím, že by se podle návodu do brýlí ošetřených antifogem sahat nemělo, ale někdy je ho tam až moc, nebo když antifog moc nefunguje, tak jsou lepší sliny… Mám zkušenost se třemi antifogy a každý se chová trochu jinak i má jiný návod na použití. Bod 3. aplikuji pouze u některých antifogů, kde mi má klasická trojkombinace nefunguje.)
V postupu lze určitě vynechat aplikaci sprchového gelu, aby třeba nedocházelo k nějaké nežádoucí chemické reakci mezi sprchový gelem a antifogem… Ale zase si říkám, kam nedostříkne náhodou antifog, tak tam to jistí alespoň vrstvička sprchového gelu.
Výsledek
A brýle se mi nemlží. Myslím, že je důležité antifog aplikovat pravidelně po každém plavání a hlavně, vybrat si správný antifog.
Není antifog jako antifog
Můžete vyzkoušet různé antifogy. Z antifogů se mi nejvíce osvědčily: Arena Antifog Spray Swim, Antifog Swim&Relax a TYR Antifog Spray. U těchto antifogů stačí cáknout, opláchnout a nasadit. Návody výrobců antifogů se obvykle liší, jejich funkčnost také. Antifog si beru již na bazén, když se příliš smeje, aplikuji ho znova.
Arena Antifog Spray Swim
S antifogem Arena Antifog Spray Swim jsem v současné době nejvíce spokojena. Nepoužívám s ním vůbec sprchový gel ani sliny. Po každém plavání na brýle aplikuji pouze tento antifog. Nastříkám ho na již suché brýle a nechám zaschnout. Neoplachuji po aplikaci. Stačí jedno stříknutí. V bazénu propláchnu lehce sklíčka před nasazením brýlí na obličej. Přes sklíčka je nádherně vidět.
Tento antifog patří mezi dražší, je ho tam ale větší množství. Oči vůbec nedráždí. Podle návodu dokonce není nutné brýle vyplachovat nebo čekat na zaschnutí. Díky nové technologii by tento antifog dle výrobce měl být naprosto bezpečný pro oči.
Vřele doporučuji.
Swim&Relax Antifog
Swim&Relax Antifog jsem koupila přímo na bazénu Šutka v obchůdku Areny. Měli by ho mít i na bazénu v Podolí v prodejně Swim&Relax.
Nebyl vůbec drahý a je výborně funkční. Brýle se s ním nemlží, oči nedráždí, pokud brýle řádně opláchnete. Na brýle ho aplikuji těsně před plaváním a následně opláchnu vodou.
Doporučuji.
TYR Antifog Spray
Antifog od TYR má jiný návod k použití. Tam se má antifog sříknout na sklíčko, a pak máte vytřít sklíčko dosucha nějakým hadříkem. Vytírání hadříkem jsem nezkoušela. Já mám u tohoto antifogu vyzkoušeno, že ho klidně můžu nechat po stříknutí na sklíčko zaschnout, a pak pouze před vstupem do bazénu brýle lehce opláchnu vodou. Toť vše. Nebo ho aplikuji těsně před plaváním a po chvíli v bazénu opláchnu. Funguje skvěle. Nemusím používat ani sprcháč, ani plivání, ani vytření, nic. Stačí jen nastříkat, a pak před nasazením propláchnout vodou. Nedráždí mi oči, vidím s ním perfektně, brýle se mi nemlží. Nevytváří ani nějakou divnou vrstvu na brýlích. Aplikace mého postupu je na vlastní nebezpečí, oficiálně doporučuji použít návod od výrobce.
Bohužel zmizel z nabídky antifogů v obchodě Swimaholic.
Doporučuji.
Swans Anti-fog Liquid
Japonský antifog Swans Anti-fog Liquid funguje, ale bojím se ho používat. Není k němu žádný návod, jen náčrtek s obrázkem, který říká, že máte antifog nanést na brýle a opláchnout. Mám koupenou nějakou starší variantu tohoto spreje, kde je vše ještě popsáno na lahvičce v „rozsypaném čaji“.
Zkoušela jsem ho nechat na sklíčku zaschnout a opláchnout před plaváním, ale antifog vytvoří takovou tlustou neprůhlednou vrstvu. Osvědčilo se mi ho nastříkat na sklíčka brýlí těsně před plaváním a ihned pořádně opláchnout.
Bohužel mi tento antifog hrozně smrdí a připadá mi strašně silný. Při oplachování vytváří hodně bublinek a celkem dlouho trvá, než ho opláchnu natolik, aby se už bublinky netvořily. Nechci mít oči v „saponátu“. Když se ho tam nechá víc, tak štípe do očí. Docela jsem se ho bála používat. Dopotřebuji ho, ale kupovat si ho znova již nebudu, nemám k němu důvěru.
Funguje, ale nedoporučuji.
Aqua Sphere Anti Fot Spray
Podle návodu od Aqua Sphere Anti Fot Spray se má zatřást s obsahem antifogu, stříknout na sklíčko, nechat minutu být, a pak po minutě řádně opláchnout. Je fakt, že když se tento antifog nechá jen zasnout bez opláchnutí, tak vytvoří divnou, až neprůsvitnou vrstvu. Když máte příliš mnoho antifogu, který není řádně smytý, tak se ve vodě vytvoří z něho takové krystalky, jakoby popraskaný led a nevidíte pak už vůbec nic. Následně tuto vrstvu stáhnete z brýlí skoro jak slupku a máte po antifogu. Opravdu je u tohoto antifogu lepší dodržet návod a vypláchnout sklíčka chvíli po aplikaci preje. Bohužel i když se dodrží jejich deklarovaný postup, tento antifog více mlží a brýle nejsou úplně průzračné. S tímto antifogem nemám moc dobré zkušenosti. Přijde mi málo účinný, obzvláště, pokud se používá samotný bez aplikace sprchového gelu či slin.
Nedoporučuji.
Mad Wave Antifog Spray
Antifog Mad Wave Antifog Spray se mi neosvědčil. Plavecké brýle se mi s ním mlží, a to jak v případě, kdy antifog nechám zaschnout a před plaváním lehce opláchnu brýle, tak i v případě, kdy antifog nastříkám na brýle a opláchnu brýle těsně před plaváním.
Nedoporučuji.
Závěr
Ozkoušejte si různé postupy, uvidíte, co vám vyhovuje nejvíce… Obecně by nemělo antifogu zůstat v brýlích moc, mohl by dráždit oči. Můžete ještě zkusit variantu nasazení brýlí na suchý versus mokrý obličej se suchými versus mokrými brýlemi. Na suchém obličeji drží suché brýle lépe, nemáte tam vodu, ale o to více mají tendenci se mlžit, takže to chce pak mít už hodně dobře vychytané, určitě už za použití výborného antifogu. Závodníci chodí na dráhu již s nasazenými brýlemi na sucho.
Pozn.: Uvedený návod berte na vlastní nebezpečí. Oficiálně např. sprchový gel nelze pro oči doporučit. Když brýle pořádně nepropláchnete, může tam zůstat nějaký zbytek, který se vám dostane do očí a bude oči dráždit. Navíc každý sprchový gel se chová trochu jinak… Většinou ale trochu dráždí i antifog, pokud ho máte aplikováno moc. Je to jako z bláta do louže. Nedráždit vás budou vaše vlastní sliny, ale ty zas tak moc dobře nefungují. Sliny jsou spíš nouzovka, když vše ostatní selže. Dle mého názoru antifog bude obsahovat podobné složky jako obsahuje mýdlo, saponát, šampon, sprchový gel apod. Jen možná bude fungovat o něco lépe, k očím možná bude o něco šetrnější a hlavně podstatně více si za něj zaplatíte. Obecně jde o stejný princip: odmastit a zvýšit smáčivost materiálu. Dříve běžně vojáci do plynových masek používali mejdlíčka, takže bych se toho zas tolik nebála. Musíte pořádně brýle propláchnout včetně okrajů u těsnění… Ale zase to nepřehnat, aby tam ta vrstvička, film zůstal.
Nesundavat brýle, pokud jsou ok
Když brýle drží a nemlží, tak je za celou dobu plavání zásadně nesundavám!!! Není nad to, když si mi plavec po každé padesátce hraje s brýlemi. Je třeba se naučit pořádně brýle jednou nasadit a konec. Každým sendáním a nandáním brýlí si vrstvičky antifogu smýváte a smýváte. Také vlastní sliny již máte zředěné bazénovou vodou, takže už moc nefungují, když si do brýlí znova plivnete. Je to pak začarovaný kruh.
Když teče do brýlí či se brýle příliš mlží, tak je třeba je upravit, ale jakmile dosáhnu stavu, kdy jsou brýle ok či jakžtakž ok, tak je nesundavám po celou dobu pobytu ve vodě. Je třeba si dát práci s nandáním brýlí, nedělat to ledabyle, vyklepat vodu, vytvořit podtlak, utáhnout popruhy, aby opravdu držely. Když brýle vůbec nesedí a teče do nich, tak je třeba koupit jiné, lepší. Obecně u mne platí, že když se mi brýle nepodaří dobře nasadit na první tři pokusy v bazénu aniž by se mi mlžily, tak už je to pak obvykle špatné celou dobu a lepší to už moc nebude. Čím častěji si budu s brýlemi hrát, tím skoro hůř a hůř. Někdy je to opravdu k steku. Řešením může být nošení náhradních brýlí do bazénu. Pokud se mlží, tak je pak lepší znova aplikovat gel či antifog.
Pokud do nich teče, tak se s tím moc v bazénu nenaděláte a budete brýle opakovaně sendavat a nasazovat, dokud se to nepovede. Mám pocit, že někdy mi brýle absolutně nedrží a mají snad díry. Jindy jsou ty samé brýle ok. Možná záleží i na tom, jak se dobře člověk zrovna vyspí, jakou má aktuálně kůži, zda mastnou, suchou, jak je přilnavá, vláčná, elastická a pružná, když se k ní má přicucnout obrouček. Možná, že příčina může být pak i trochu mimo materiál brýlí :). Styčné plochy máme přeci dvě… Ale klíčové je, si pořídit opravdu dobré plavecké brýle. Zdá se mi, že je lepší lehce barvené sklíčko. Mám zkušenost, že čistě průhledná bezbarvá sklíčka víc mlží. Prostě i na sklíčku záleží.