Rubriky
Kraul Významní plavci

Michael Phelps – kraul

Michael Phelps patří mezi světovou špičku v plavání kraulem. Podívejte se na jeho videa, jakým stylem plave kraul.

Michael Phelps natočen podvodní kamerou

Každý plavec má svůj specifický styl plavání. I u Michaela Phelpse vidím určité specifické odlišnosti od klasické vzorové techniky popisované v knížkách. Neberu to přímo jako chyby, spíš jsou to určité mé postřehy. Odlišnosti techniky mohou být i inspirací, jak by se šlo zlepšit a co třeba i vyzkoušet. Michael Phelps vyhrával v letech 2000 až 2016 jednu Olympiádu za druhou :-).

Dýchání

Michael Phelps na nádech se lehce vynořuje, pak padá po nádechu trochu tělem do vody. Jeho tělo a hlava nedrží úplně horizontálně při plavání přímku. Využívá určité energie vlnění a lehce se pohybuje i směrem nahoru a dolů. V době, kdy nedýchá, tak má hlavu pod vodou a na nádech se lehce vynoří.

Delfíní vlnění a kraulový kop

Michael Phelps je mistr delfíního vlnění. Jeho ruce při delfíním vlnění těsně obepínají hlavu, jsou skoro až za hlavou. Delfíní kop vede už od hrudi směrem k nohám. Pod vodou plave velice dlouho (cca 13 m), limit v plavání pod vodou je 15 m. Plavání pod vodou je totiž velice rychlé. Úmyslně jde po odrazu pod vodu směrem ke dnu, aby mohl plavat pod vodou hodně dlouho – přes 5 s.

U Michaela Phelpse je vidět nádherná práce nohou. Má velikou flexi v hlezenním kloubu, výborně uvolněné kotníky a také skvěle umí propnout (uvolnit) kolena, když jde noha nahoru. Celá noha se pěkně ohýbá a podvoluje vodě přesně tak, jak má. Palce nohou směřují vlivem ohybu nártu při záběru pěkně směrem dovnitř.

Záběr paží

Při zpomalení videa si můžeme všimnout, jak má Michael Phelps záběr každé ruky trochu jiný. Je to přirozené, lidé nejsou úplně souměrní, mají různou sílu v rukách a může to být i záměr. Levou rukou jde víc při počátku záběru mimo tělo (ve směru písmene S), pravou ruku vede již od počátku dlaní rovně či dokonce víc pod tělo. Také ani zanořování rukou není úplně pravidelné, jako kdyby trochu ruce kulhaly. Zdá se mi, že levou rukou splývá o trochu déle z důvodu nádechu, který provádí na pravou stranu. Na nádech vpravo je tam trochu tělem víc přetočený, než by měl učebnicově být. Dobíhání paží je při každém záběru lehce jiné.

Závěr

Ať už jsou odlišnosti od vzorové techniky malými chybami, specifiky či dokonce záměry profi plavců, tak je dobré si vzít minimálně inspiraci od špičkových plavců jako je Michael Phelps. Je dobré kouknout na jejich techniku, způsob plavání, protože jsou se svou technikou velice rychlí a zamyslet se, proč plavou zrovna tak, jak plavou. Zda jim to nepřináší nějakou skrytou výhodu…

Autor: Jitka Vachtová

Nabízím individuální tréninky plavání v bazénu Šutka na Praze 8. Budete-li mít o tréninky zájem, kontaktujte mne.