Rubriky
Plavání v přírodě

Kvalita vody v přírodních koupalištích

O kvalitě vody v rybnících a přírodních koupalištích informují krajské hygienické stanice. Zde je přehledná mapka přírodních vod, kterou provozuje Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR a je průběžně aktualizována. Pokud jste z Prahy, může vás zajímat Aktuální stav přírodních koupališť dle hygienické stanice hlavního města Prahy. Dále přikládám odkazy na hygienické stanice, kde lze najít bližší informace.

Krajské hygienické stanice:

Seznam krajských hygienických stanic je k dispozici na stránkách Ministerstva zdravotnictví.

Hlášení problémů – Státní zdravotní ústav

V případě problémů vzniklých koupáním v přírodě lze je ohlásit pomocí dotazníku Státního zdravotní ústavu: „Zdravotní problémy vzniklé v důsledku koupání nebo kontaktu s koupací vodou“. Známé případy onemocnění jsou shrnuty v příspěvku Onemocnění z přírodních koupacích vod v České republice.

Motolice cerkarie

Ve vodě se mohou kromě toxických sinic vyskytovat paraziti, např. cerkarie způsobující cerkariovou dermatitidu, více Petr Pumann: Cerkáriová dermatitida, příznakem je svědící virážka. Co se pak děje s cerkariemi v těle člověka se přesně neví, ale člověk by měl být „slepou větví”… V kůži člověka obvykle během pár dnů hynou, jsou zahubeni imunitním systémem. Příznaky se dle bakalářské práce (viz 8.1 cerkáriová dermatitida) projevují od 30 minut až do 20 hodin od koupání. Záleží, zda váš imunitní systém se již s cerkárií potkal, či nikoli. Pokud imunitní systém cerkárii ještě nezná, nemusí být reakce žádná.

Helmintologové mapují výskyt cerkáriové dermatitidy např. na Lhotce, v Plzni atd. Sama mám teď podezření (k 21.8.2023) na její výskyt přímo ve Vltavě. Byla jsem pěkně poštípaná po plavání ve Vltavě v Tróji. Počet nahlášených případů za rok 2023 je značně vysoký.

Aktuálně (léto 2023) byl výstkyt cerkárie potvrzen mimo jiné na koupališti Lhotka, které by již mělo být znovu otevřeno. Koupaliště Lhotka (biotop) ústí přímo potůčkem do Vltavy na Braníku.

Sametka podzimní

Podobné pupínky také vytváří roztoč sametka, označovaný též „sviluška“, který žije v trávě.

Koupání v českých řekách

Kdo je trochu otrlejší může zkusit i české řeky. Kvalita vody v českých řekách je již lepší, někde se lze koupat bez problémů. Například Vltava je celkem ok.

Autor: Jitka Vachtová

Nabízím individuální tréninky plavání v bazénu Šutka na Praze 8. Budete-li mít o tréninky zájem, kontaktujte mne.