Rubriky
Plavecký sortiment

Krátký neopren a neoprenové plavky

Sama občas používám v bazénu krátký dámský neopren, pokud jsem s nějakým svým plavcem ve vodě. Dámský krátký neopren je konstruován do teplých tropických vod, má krátké rukávy a zkrácené nohavičky. Jeho tlouška bývá 1,5 mm až 3 mm.

Neoprenek doporučuji i pro začátečníky neplavce – neopren lehce nadnáší a zafunguje tím pádem podobně jako malá destička či pásek kolem těla. Jeho účinek nadnášení si ani moc neuvědomíte a nadnáší pěkně rovnoměrně ze středu těla. Jen je třeba dát pozor, že jakmile si zvyknete na plavání v neoprenu a náhle neopren odložíte, tak si budete připadat ve vodě těžší a můžete být pak trochu nemile překvapeni. Ale není to zas takový rozdíl :). Prostě v neoprenu se plave snáze.

Neopren musí sedět těsně na tělo. Platí pravidlo, že když se do něj narvete a je to jen tak tak, že jste se do něj vešli a dopnuli ho, tak je velikost vybraná správně. On se stejně časem trochu vytáhne podle Vaší postavy… Nikomu ho nepůjčujte, on by se Vám akorát roztáhl na cizí velikost těla. Koupit ho můžete například v následujících obchodech:

Decathlon

Cenově dostupný neopren do teplých vod firmy Decathlon s obchodem např. v Praze na Černém mostě:

Tyto neoprenky jsou doporučeny do teplých vod s dobou pobytu ve vodě do 1 h. Pro plavání v bazénu jsou tedy ideální. Nabídka Decathlonu je cenově dostupná a výhodná, krátký neoprenek nabízí za cca 500 Kč. Doporučuji a mám ozkoušeno, sice na již na jiném modelu, ale nabídka je podobná.

Agama – výrobce potápěčských potřeb

Firma Agama vyrábí přímo své neopreny a jiné potápěčské potřeby. Jsou ze Zlína, ale jsou ochotni cca jednou za měsíc vám zboží, o které byste měli zájem, dovézt do Prahy, stačí se s nimi domluvit… Šijí zboží i na míru. Má plavkyně (zatím ještě neplavkyně) si tam koupila nohavičkové dámské neoprenové plavky Agama ELLE CLASSIC 3 mm, které jí namíru upravili a je s nimi moc spokojená…

V nabídce mají kromě krátkých neoprenových šortů též dámské neoprenové plavky a pánské neoprenové plavky, ve kterých se vám v bazénu bude plavat ještě lépe a jsou krásně slušivé :-). Cenově se jejich krátké neopreny (tzv. šorty) či neoprenové plavky pohybují od 1500 Kč do 3000 Kč.

Další prodejci

Srovnávače cen

  • Heuréka – další nabídku zboží najdeme např. na Heuréce s odkazy na krátké neopreny… Přeji příjemné nakupování.
  • MALL.CZpánské neopreny i dámské neopreny různých značek (např. AGAMA, Cressi, NRS) nabízí též MALL.CZ, který má pobočky v Praze a v jiných městech.
  • Zboží.czneoprenové plavky najdeme též na zboží.cz s odkazy na jednotlivé obchody včetně srovnávače cen.

Neopren nadlehčí a zateplí

Pro neplavce neopren zafunguje jako skvělá nadlehčovací pomůcka, která souměrně nadlehčí celé tělo. Neopren nebudete ani vnímat. Spíš budete vnímat, že jakmile ho sundáte, tak půjdete najednou víc ke dnu, na to pozor, obzvláště u neplavců! V neoprenu byste si neměli připadat nijak hloupě, jako si můžete připadat třeba s nudlí či páskem. Nicméně nadlehčení neoprenu není příliš velké a použití nudle či pásku nelze vyloučit zpočátku ani při použití neoprenu.

Neopren zateplí, což pro začátky, kdy váš pohyb ve vodě není ještě tak intenzivní, jistě oceníte. Když si pořídíte krátký neopren a dáte si ho na plavky, tak nebudete nijak v bazénu nápadní, vypadá skoro jako trochu jiné plavky.

Použití a údržba neoprenu

Oblečte si ho na tréninkové plavky a po každé návštěvě bazénu ho řádně properte ve sprše z obou stran a nechte vyschnout. V neoprenu se dost drží pot, takže propláchnutí z vnitřní strany je nutné. Kupte si jen ten krátký. Celotělový neopren do bazénu nedoporučuji, ten už by vzbuzoval příliš pozornost, nadlehčoval by příliš a mohli by vás z bazénu i vyhodit. Bylo by vám v něm také příliš veliké horko. Neopreny nebývají sice v bazénech povoleny, ale krátký neopren je obvykle plavčíky tolerován. Berte v potaz, že většinou návštěvní řád bazénu povoluje plavání jen v plavkách.

Autor: Jitka Vachtová

Nabízím individuální tréninky plavání v bazénu Šutka na Praze 8. Budete-li mít o tréninky zájem, kontaktujte mne.