Rubriky
Plavecký sortiment

Jaké koupit plavecké ploutve?

Pro správnou techniku kraulového či znakového kopu je vhodné občas plavat s plaveckými ploutvemi. Mohou se tak odbourat chyby, kterých se začátečníci i pokročilejší plavci dopouštějí. Ploutve zároveň posilují hýžďové svaly, více ucítíte, že kop vychází nejenom z kyčle, ale až z břicha. Plavání s ploutvemi zvýší vaši rychlost ve vodě a zlepší se poloha těla ve vodě.

Ploutve pomůžou ve výuce správného záběru. Důležité je, aby šlo o tréninkové ploutve. Z ploutví bych sama za sebe doporučila:

  • Plavecké silikonové ploutve BornToSwim – s těmito ploutvemi plavu nejraději a nejrychleji. Jsou celkem krátké, měkoučké, přizpůsobují se pěkně vodě. Trochu je při kopu cítit, jak se ploutev lehce prohýbá v nártu, ale už jsem si na to tak zvykla, že to vůbec nevnímám a nevadí mi to. I mí plavci s nimi plavou rádi a tyto ploutve vítězí v jejich volbě. Ploutve jsou nabízeny v mnoha barevných variantách.
  • tréninkové ploutve Speedo Training Fin Oxid Grey/Lime Punch – tyto mám koupené v dřívější červené variantě, nejsou špatné, dobře drží na noze, ale jsou tvrdší a snáze v nich chytám křeč. Tyto ploutve jsou vhodnější spíš pro pokročilejší plavce.
  • tréninkové ploutve Emme – tyto ploutve má hodně lidí v bazénu, je to taková klasika. Jsou měkčí než ploutve od Speedo a pro začátečníky tedy vhodnější. Mně na nich osobně vadí vyvýšený okraj u prstů na noze – prostě mi úplně nesedí. Ten odlitek fakt mohli udělat trochu lepší… Osobně je ozkoušené při plavání nemám. Pro začátek bych doporučila volit ploutve, které se této klasice budou alespoň podobat.

Můžete se také poohlédnout i po těch nejprodávanějších ve Swimaholicu či nejprodávanějších v Marhal sportu. Doporučuji vše na místě ozkoušet, jak ploutve sedí či nesedí na noze a jaký z nich máte celkově pocit… Osobně mám zakoupeny:

Ploutvičky BornToSwim u mne vedou. Plavu v nich nejraději. Jsou celkem nové na trhu. A všichni, kterým jsem je doporučila, tak s nimi plavou rádi, bez problémů, ať už jsou začátečníky či pokročilejšími plavci.

Arény jsou o něco měkčí než Speeda, ale není to při plavání až takový rozdíl, jaký bych očekávala. Speeda mi líp drží na patě i na chodidle, mám z nich při plavání o něco lepší pocit, ale tento rozdíl je skoro nepatrný. V porovnání Arena versus Speedo za sebe víc doporučuji Speeda.

Aqua Sphere jsou z pěnového materiálu a tudíž nádherně lehké na nošení do bazénu. Úplným začátečníkům bych tyto ploutve nedoporučila, kope se s nimi hodně jinak než s klasickými ploutvemi a nebudete s nimi v bazénu tak obratní, když se např. budete chtít postavit. Záběrová plocha je značná a ploutve jsou hodně dlouhé. Tyto ploutve doporučuji spíše pokročilejším plavcům či plavcům, kteří se do běžných ploutví nevejdou s nártem. Chce si je ozkoušet. Pocitově narovnávají nohy a kop je relativně malý v rozkmitu. Tento pocit v nohách mívají plavci, kteří již plavou kraulem hodně rychle (kop je téměř rovnými nohami, rychlý a s malým rozkmitem). Díky těmto ploutvím se narovná tělo plavce do horizontální polohy a plavec je nucen více zapojit břišní svalstvo, aby nebyl ve vodě prohnutý od hlavy k patám. Ploutve nohy hodně zvednou nahoru. Můžete s nimi i bez problémů splývat, protože s těmito ploutvemi nohy neklesnou pod hladinu. Takže tyto ploutve mohou být vhodné i pro nácvik různých technik rukou ve splývavé poloze.

Swimaholic pro vás má ke shlédnutí ploutvičkový speciál:

Pro trénikové účely v bazénu musí jít o krátké tréninkové ploutve, nikoli o ploutve potápěčské. Potápěčské ploutve jsou při plavání mezi veřejností obvykle v plaveckých bazénech přímo zakázány (viz např. návštěvní řád Aquacentra Šutka). Pro začátečníky platí: čím kratší a měkčí ploutve, tím lépe.

Plavecké potřeby lze koupit v obchodech plaveckých potřeb, já obvykle nakupuji ve Swimaholicu. Swimaholic není ale úplně levný a občas sortiment seženete jinde levněji a někdy i výrazně levněji! Na druhou stranu Swimaholic má slušný výběr a mohou vám tam poradit a jsou ochotni poradit a sortiment, který tam najdete, bývá ozkoušený a používaný profíky.

Levné ploutve Nabaiji

Kdo není ochoten zpočátku investovat velkou částku za ploutve, tak můžete vyzkoušet levné poutve z Decathlonu za cca 200 Kč: Nabaiji KRÁTKÉ PLOUTVE EASYFINS ŠEDÉ. Pro začátky mohou stačit… Jsou s měkkým listem, ale mně osobně nesedí až tak dobře na noze. Mám radši ploutve s vyšší zkosenější patičkou, aby pata zapadla. U těchto ploutví mám pocit, že by se mi při plavání vyzouvaly nebo mi do nich tekla bokem voda. Velikost na mě mi byla velká, ploutve o číslo menší jsem zase sotva nazula. Připadala jsem si v nich trochu jak v holínkách. Zkoušela jsem je jen na suchu. Některé mé plavkyně si je koupily a říkaly, že jsou v pohodě. Pro začátek dobrý. Podobně se chovaly i ploutve Nabaiji KRÁTKÉ PLOUTVE SILIFINS ČERNÉ, ty seděly o něco lépe, ale už jsou dražší. Doporučuji raději si připlatit a koupit jinou značku. Nabaiji má věci levné, ale když víc plavete, zjistíte, že každý výrobek má nějakou vlastnost, která vám začne vadit. Jsou to obvykle detaily, ale štvou vás. Pro začátky Nabaiji ok, pak raději Speedo apod. Zde jsou další ploutve z Decathlonu.

Autor: Jitka Vachtová

Nabízím individuální tréninky plavání v bazénu Šutka na Praze 8. Budete-li mít o tréninky zájem, kontaktujte mne.