Rubriky
Kraul

Hladíme vodu konečky prstů

Na kanále iSportdotcom můžeme nalézt celkem pěkná výuková videa pro plavání. Následující jejich video je zaměřeno na správný přenos paže.

Po záběru paže se ruka vytahuje a následuje fáze přenosu, která probíhá vzduchem vpřed. Přenos paže vzduchem provedený s vysokým loktem je šetrnější pro ramena. Pomáhá také udržet správnou pozici těla a podporuje rotaci těla.

Cvičení s konečky prstů nám pomůže naučit se správnému vytažení lokte vzhůru při přenosu paže vzduchem. V té době ruka relaxuje. Fázi přenosu je třeba udělat celkem rychle a snadno, protože nám nepomáhá v pohybu vpřed.

Po záběru jednou paží necháme druhou paži nataženou. Po vytažení udržujeme konečky permanentní kontakt prstů s vodou, tzv. „hladíme vodu“ . Snažíme se držet prsty blízko těla a ohnout loket vzhůru. Jakmile přenášející se ruka mine hlavu sklouzneme rukou do vody a druhou rukou uděláme záběr. Při záběru dbáme na „vysoký loket“ blízko hladiny.

Při záběru rotujeme postupně tělem tak, abychom byli již na boku v době začátku fáze přenosu. To umožňuje pohodlné vytažení ruky a ruka získá prostor pro přenos dlaně nad hladinou blízko plavcova těla. Trenérka doporučuje dlaň udržovat blíže tělu s loktem směřujícím k nebi, než jít dlaní a loktem do šířky. Zde se mohou názory trenérů lehce lišit. Obecně se doporučuje udržovat náklon těla cca 45 ° při přenosu paže a někteří trenéři doporučují vést dlaň a loket lehce vně. Nicméně pro účely cvičení je vhodné rotaci těla trochu přehnat a udržovat dlaň více u těla tak, jak je na videu.

Plavání samotného kraulu se pak trochu liší, ale cvičení by nám mělo pomoci ke správné technice. Při plavání kraulu neudržujeme prsty úplně u vody, ale jsou lehce nad hladinou.

Autor: Jitka Vachtová

Nabízím individuální tréninky plavání v bazénu Šutka na Praze 8. Budete-li mít o tréninky zájem, kontaktujte mne.