Rubriky
Plavecký sortiment

Dámský krátký neopren

Sama občas používám v bazénu krátký dámský neopren, pokud jsem s nějakým svým plavcem ve vodě. Dámský krátký neopren je konstruován do teplých tropických vod, má krátké rukávy a zkrácené nohavičky. Jeho tlouška bývá 1,5 mm až 3 mm.

Neoprenek doporučuji i pro začátečníky neplavce – neopren lehce nadnáší a zafunguje tím pádem podobně jako malá destička či pásek kolem těla. Jeho účinek nadnášení si ani moc neuvědomíte a nadnáší pěkně rovnoměrně ze středu těla. Jen je třeba dát pozor, že jakmile si zvyknete na plavání v neoprenu a náhle neopren odložíte, tak si budete připadat ve vodě těžší a můžete být pak trochu nemile překvapeni. Ale není to zas takový rozdíl :). Prostě v neoprenu se plave snáze.

Neopren musí sedět těsně na tělo. Platí pravidlo, že když se do něj narvete a je to jen tak tak, že jste se do něj vešli a dopnuli ho, tak je velikost vybraná správně. On se stejně časem vytáhne podle Vaší postavy… Nikomu ho nepůjčujte, on by se Vám akorát roztáhl na cizí velikost těla. Koupit ho můžete například v následujících obchodech:

Decathlon

Cenově dostupný neopren do teplých vod firmy Decathlon s obchodem např. v Praze na Černém mostě:

Nabídka Decathlonu je cenově dostupná a výhodná. Doporučuji a mám ozkoušeno, sice na již na jiném modelu, ale nabídka je podobná.

Agama

Firma Agama je sice ze Zlína, ale je ochotna cca jednou za měsíc vám zboží, o které byste měli zájem, dovézt do Prahy. Z jejich nabídky vybírám neoprenový dámský short Agama TROPIC Superstretch 3 mm.

Olson

Firmu Olson najdeme v Praze v Holešovicích a v Průhonicích. V nabídce mají krátký neopren HYBRID Shorty Scubapro dámský.

Divers Direct

Divers Direct najdeme na Praze 6. Nabídku mají širokou, neoprenům je věnována celá kategorie dámské krátké obleky.

Heuréka

Další nabídku zboží najdeme např. na Heuréce s odkazy na dámské krátké neopreny… Přeji příjemné nakupování.

Neopren nadlehčí a zateplí

Pro neplavce neopren zafunguje jako skvělá nadlehčovací pomůcka, která souměrně nadlehčí celé tělo. Neopren nebudete ani vnímat. Spíš budete vnímat, že jakmile ho sundáte, tak půjdete najednou víc ke dnu, na to pozor, obzvláště u neplavců! V neoprenu byste si neměli připadat nijak hloupě, jako si můžete připadat třeba s nudlí či páskem. Nicméně nadlehčení neoprenu není příliš velké a použití nudle či pásku nelze vyloučit zpočátku ani při použití neoprenu.

Neopren zateplí, což pro začátky, kdy váš pohyb ve vodě není ještě tak intenzivní, jistě oceníte. Když si pořídíte krátký neopren a dáte si ho na plavky, tak nebudete nijak v bazénu nápadní, vypadá skoro jako trochu jiné plavky.

Použití a údržba neoprenu

Oblečte si ho na tréninkové plavky a po každé návštěvě bazénu ho řádně properte ve sprše z obou stran a nechte vyschnout. V neoprenu se dost drží pot, takže propláchnutí z vnitřní strany je nutné. Kupte si jen ten krátký. Celotělový neopren do bazénu nedoporučuji, ten už by vzbuzoval příliš pozornost, nadlehčoval by příliš a mohli by vás z bazénu i vyhodit. Neopreny nebývají sice v bazénech povoleny, ale krátký neopren je obvykle plavčíky tolerován. Berte v potaz, že obvykle se v bazénu smí plavat jen v plavkách.

Autor: Jitka Vachtová

Jsem soukromou trenérkou plavání. Individuální tréninky plavání nabízím v bazénu Šutka na Praze 8.