Plavecké ploutve

Občas se mně lidé ptají, zda používat plavecké pomůcky, pokud ano, tak jaké, a proč jsou vhodné či nevhodné. Já osobně nejsem příliš velkým příznivcem plaveckých pomůcek, nejraději plavu přirozeně pouze s vlastním tělem. Plavecké pomůcky ale mají v plavání svůj význam a do tréninku rozhodně patří, zpestřují trénink.

Plavecké pomůcky typu: packy či ploutve by neměly používat děti, které nemají ještě dovyvinutý pohybový aparát. Můžete jimi více uškodit než pomoci. U dětí se používají prakticky pouze nadlehčovací plavecké pomůcky typu pásek kolem těla, vodní nudle, destička apod. Pokud jste dospělí, tak ploutve či packy mohou pomoci s plaveckou technikou a můžete díky nim posílit určité svalové partie a zrychlit se tak v plavání. Vodu s nimi vnímáte jinak, můžete s nimi snáze pocítit chyby, kterých se dopouštíte, lépe povedou váš záběr.

Na žádné plavecké pomůcce byste se neměli stát závislí a vše je nutno používat s mírou a plavecké pomůcky střídat a plavat i bez nich. Použitím plavecké pomůcky dostáváte tělo do jiné situace, na kterou musí reagovat, a tak ho stimulujete. Jste pak schopni se vypořádat s různými situacemi ve vodě a nebýt jenom „stroj“, který umí jen prsa s hlavou nahoře a konec a potopení je problém.

Osobně k použití plaveckých ploutví přistupuji obvykle v případě, kdy plavec má problémy s kopáním nohou a nedaří se to vyřešit běžným způsobem. Ploutve mohou pomoci najít ten správný „grif“, protože záběr končetinami je silnější a je více cítit záběr. Totálně „blbě“ se s ploutvemi ani moc plavat nedá. Průšvih je, že občas při jejich použití nastupují křeče, protože plavec s chybnou technikou má někdy tendenci chybně kopat i s ploutvemi a nevhodně zapojuje svaly. Ploutve pak mohou chybu paradoxně jen umocnit, místo toho aby ji odstranily a navíc způsobit problémy. Někdy ploutve naopak pomohou a plavci si více uvědomí, jak důležité jsou pro plavání nohy, a že pokud je budou umět kopat, tak se jim bude plavat úplně jinak. Při použití ploutví obvykle dojde ke srovnání rychlosti v kopu pokročilejších plavců a plavců začátečníků. Toho někteří trenéři využívají v kurzech kraulu, když je plavecká úroveň plavců rozdílná. Tento rozdíl srovnají tím, že začátečníkům nasadí ploutve – osobně mám dosti značné dilema, zda je tento přístup správný.

Použití ploutví zvyšuje rychlost plavání a nohy se posílí. Plavat s ploutvemi jde rozumně pouze kraul, znak a motýlek. Pro plavecký způsob prsa nejsou ploutve dost dobře použitelné. Ploutve také uvolňují kotníky. Mnoho dospělých má kotníky zatuhlé a správné kopání kraulových a znakových nohou je pak velice obtížné či pro někoho skoro nemožné. Tělo si na ploutve musí zvyknout, proto zpočátku postupujte raději opatrně. Pro začátky jsou vhodnější kratší a měkčí ploutve.

Celkově ploutve prodlužují dobu kopu, nohy jsou díky nim delší. Je to jako s kyvadlem. Když máte delší kyvadlo, tak se kývá pomaleji. Ploutve tak lehce narušují obvyklý rytmus plavání, protože stejný počet kopů vám na jeden záběr paže trvá déle. Nově na trhu se objevily pěnové ploutve, které by neměly tolik narušovat obvyklou frekvenci kraulového kopu, jsou lehčí, vznáší se na vodě a mají přirozenější tvar kopírující tvar nártu. Běžné ploutve jsou docela těžké a stahují plavce v klidu dolů tím, že jsou sami těžší než voda. Mnoho začátečníků má slabé nohy (možná i břicho) a nejsou schopni s ploutvemi plavat, je to pro ně příliš těžké a namáhavé. Ploutve někdo s radostí přivítá a někdo je naopak vnímá jako mučící nástroj typu „španělské boty“. Ozkoušejte, uvidíte… Každý má na ploutve trochu jiný názor. Sportovci a závodní plavci je používají běžně.

Ploutve posílí stejné svaly, které posilujete i při plavání bez ploutví. Jde převážně o svaly hýždí, stehenní staly, břišní svaly a lýtkové svaly. Lýtka by neměla být až tak zapojená. Když vás bolí lýtkové svaly z plavání, či dostáváte křeče do lýtek, bývá to spíše způsobeno chybně provedeným kopem. Lýtkové svaly jsou zapojeny, ale neměly by být zapojeny příliš. Někdy je na křeče náchylný i nárt, který je nepřirozeně při kraulovém kopu prohnutý. Tělo si musí postupně na kraulový kop zvyknout, pak nebývá problém.

Author: Jitka Vachtová

Věnuji se plavání a pro zájemce nabízím individuální výuku a tréninky plavání pro dospělé v bazénu Šutka na Praze 8.