Memoriál Alfreda Nikodéma 2015

Již po 69. se konal u Národního divadla v Praze Memoriál Alfreda Nikodéma. Jedná se o nejstarší otužileckou akci, na kterou se každým rokem sjíždí čím dál více otužilců. Organizátorem soutěže byl již tradičně klub otužilců I. PKO Praha.

Letos byl opět překonán rekord a soutěže se zúčastnilo neuvěřitelných 340 plavců, tedy o 50 více než vloni. Otužilci využívali zázemí v nádherném paláci Žofín a startovali z pontonů na Slovanském ostrově, kde byl zároveň i cíl. Vánoční soutěž sledovaly davy diváků, které obklopily nábřeží a most Legií i přilehlé části Slovanského a Střeleckého ostrova. Tradiční závod se konal na Štěpána za krásného slunečného počasí a vyjímečně „teplé“ Vltavy, která měla 6,9 °C.

Hlavním partnerem letošního ročníku byla Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví.

Slavnostní zahájení

Při slavnostním nástupu klub I. PKO Praha krátce zavzpomínal na zesnulé otužilce Miloše Mitysku a Jakuba Haška, jejichž podobizna byla též vyobrazena na letošních památečních odznacích. Dále klub I. PKO Praha věnoval ocenění Radku Táborskému a Aleši Ruckému za jejich letošní úspěšnou přeplavbu kanálu La Manche. Další oceněnou plavkyní byla Abhejali Bernardová za srpnové zdolání úžiny mezi ostrovem Catalina a Los Angeles v USA. Diváky i plavce přivítal za spolupořadatele, Městskou část Praha 1, její starosta Oldřich Lomecký, a také v září nově zvolený předseda Českého svazu plaveckých sportů, pan Petr Ryška. Tito dva vzácní hosté spolu s vrchním rozhodčím soutěže Janem Novákem (přemožitel La Manche ze 70. let) předali uvedeným plavcům upomínkové poháry. Poté se všichni zmínění vyfotili společně s nejstarší účastnicí Boženou Černou (85 let, I. PKO Praha) a nejmladšími účastníkyBarborou Vobořilovou (14 let, I. PKO Praha) a Vojislavem Štěrbou (14 let, SCPAP).

V rámci akce se plavaly tři tratě o délce 750 m, 300 m a 100 m. Z toho pouze trať o délce 750 m byla soutěžní a měřil se na ní čas závodníků. Zbývající dvě tratě 300 m a 100 m nebyly měřeny a soutěžící si tak v klidu při plavání mohli užívat krásné vánoční atmosféry.

Vítězství patří…

Na nejdelší a soutěžní trať 750 m se vydalo celkem 85 závodníků. Plavalo se na dva okruhy. V mužské kategorii zvítězil Rostislav Vítek z oddílu FIDES Brno s časem 8:59, druhý doplaval Pavel Mužíček z našeho oddílu I. PKO Praha a třetí skončil Martin Homolka opět z oddílu FIDES Brno.

Mezi ženami zvítězila Lenka Štěrbová s časem 9:02 – skončila tedy těsně za Rostislavem Vítkem. Lenka Štěrbová plave za Sport Club Plaveckého areálu Pardubice (SCPAP). Druhou příčku obsadila Renata Nováková také z SCPAP a třetí místo patřilo Magdě Okurkové z oddílu FIDES Brno.

Zajímavosti – první Afričan

Raritou letošního ročníku byla účast vůbec prvního Afričana na této akci Andrého Gabriela De Brita, který je původem z Angoly. Úspěšně zdolal trať 100 m. Plaval v doprovodu Tomáše Prokopa (předsedy I. PKO Praha a ředitele akce) a jeho manželky Taťány Prokopové. Angola je jen kousek od rovníku, takže tam opravdu bývá o něco tepleji, než u nás. Nicméně André trať zvládl, ačkoli jeho příprava na závody byla celkem krátká.

Memoriálu Alfreda Nikodéma se již podruhé zúčastnil známý herec Jiří Langmajer. Plaval za klub I. PKO Praha. Kromě pobytu ve vodě byl skoro celou dobu obklopen novináři a dával rozhovory. Takže milí herci, už víte kam se máte před novináři schovat? Do Vltavy…

Vyhlášení výsledků a tombola

Vyhlášení výsledků proběhlo v nádherném Malém sále Paláce Žofín. Poháry nejrychlejším třem ženám i mužům předával předseda ČSPS Petr Ryška. Kromě tradičního vyhlášení pořadí žen a mužů na 750 m (viz výše) byla do programu zařazena soutěž O pohár starosty MČ Prahy 1. Jako kriterium pro tuto soutěž byl použit nejnižší součet umístění třech nejúspěšnějších závodníků z jednotlivých oddílů. Cenu této soutěže vyhlašoval a předával přímo starosta Oldřich Lomecký a jen nejtěsněji ji obhájilo i vloni úspěšné trio pardubických plavkyňLenka Štěrbová a sestry Renata a Iveta Novákovy. Na druhém, i když nevyhlašovaném místě, se sluší uvést plavce FIDES Brno, kteří o Pohár starosty bojovali až prakticky do poslední vteřiny.

Kromě nejrychlejších plavců dostal ocenění i plavec s nejdelším pobytem ve vodě. Své umístění nejpomalejšího plavce pro letošní rok úspěšně znovu obhájil Karel Paul z Klubu Ledních Medvědů Praha s časem 23:40. Pokud byste mu chtěli v této disciplíně konkurovat, tak je třeba připomenout, že není zcela jednoduché být nejpomalejším plavcem a nebýt zároveň diskvalifikován. Pravidla soutěžního plavání totiž povolují určitou maximální dobu pobytu. Pro teplotu 6,9 °C platil maximální pobyt ve vodě o délce 26 min.

Na závěr proběhlo slosování tomboly. Podmínkou obdržení výhry byla fyzická přítomnost plavců. Ceny ve formě čepiček, triček do vody a slevových kupónů na své zboží věnovala firma Agama. Ceny předával Jiří Langmajer. Vítězové a další nejlepší soutěžící obdrželi knížky od vydavatelství Mladá fronta a. s. Na slosování tomboly již spousta plavců chyběla, o to větší šanci měli ti, kteří se vyhlášení výsledků účastnili. Vše moderovala velice vtipně Adéla Gondíková.

Tímto byl 69. ročník Memoriálu Alfreda Nikodéma úspěšně završen. Na organizátory čekal úklid prostor a další nezbytné práce. Pro příští rok samozřejmě klub I. PKO Praha počítá s dalším ročníkem Memoriálu Alfreda Nikodéma, který se bude konat tradičně na Štěpána 26. prosince 2016 u Národního divadla. Tentokrát půjde o kulaté 70. výročí. Jste zváni.

Pozvánka na další zimní akce

P.S.: Tuto zimní plaveckou sezónu klub I. PKO Praha pořádá ještě další dva závody, které jsou součástí Českého poháru v zimním plavání. Prvním z nich jsou Branické ledy, které se budou konat 6. února 2016 v Praze ve Vltavě, kousek od klubovny I. PKO Praha na Braníku. Druhým závodem je Mistrovství České republiky v zimním plavání v prsařském způsobu. Mistrovství proběhne 5. března 2016 ve venkovním nevyhřívaném bazénu Plaveckého stadiónu Podolí. Jste srdečně zváni jako diváci či jako soutěžící.

Další informace

Tento článek najdete také uveřejněn na webu I. PKO Praha: Memoriál Alfreda Nikodéma 2015 včetně obrázků a videí a odkazů na reportáže z tisku.

Author: Jitka Vachtová

Věnuji se plavání a pro zájemce nabízím individuální výuku a tréninky plavání pro dospělé v bazénu Šutka na Praze 8.