Kryathlon 2016

V Praze se 7. února 2016 konal druhý ročník nového zimního sportu – kryathlonu. Kryathlon kombinuje plavání ve studené vodě s během a následně s běžkami. Jarmila Pokorná (členka klubu I. PKO Praha) pomáhala organizátorům soutěže a popisuje své zážitky. Závod pořádala International Kryathlon Association vedená Jackem Brightem.

První víkend v únoru je již tradičně v Praze zasvěcen dvěma otužileckým kláním. V sobotu 6. února 2016 pořádal klub I. PKO plaveckou otužileckou soutěž Branické ledy. V neděli International Kryathlon Association, složená převážně z členů I. PKO, pořádala Kryathlon. Letos 7. února 2016 úspěšně proběhl tohoto závodu již druhý ročník. Přináším z něho reportáž.

Kryathlon je „opravdový zimní triatlon”

Na úvod se zmíním, co to vlastně kryathlon je. Kryathlon je „opravdový zimní triatlon”. Kombinuje zimní plavání, tj. plavání v plavkách (ne v neoprenu!) pod širým nebem v ledové (tj. 0 °C – 4 °C) vodě, běh a běh na lyžích. Jedná se o tvrdý sport. Sice dostupný všem zdravým dospělým zájemcům, ale opravdu tvrdý. Pořádá se ve dvou variantách. Vedle plavání na trati 250 m i v krátké variantě, kde se plave trať 25 m. Tato krátká verze se plave jako nesoutěžní, neurčuje se pořadí v cíli.

Klasický kryathlon tedy sestává z 250 m plavání (v ledové vodě), z 2,5 km běhu a z 3 km běhu na běžkách. V tomto uvedeném pořadí. V krátkém kryathlonu jsou tratě kromě plavání stejné. Pražský kryathlon je pořádán jako memoriál Václava Pátka. Velkého sportovce a milovníka těchto tří disciplín. Znala jsem Vaška osobně jako kolegu z otužileckého klubu I. PKO. Zpráva o jeho nehodě a následném úmrtí mě velmi zasáhla. Zdála se mi naprosto neuvěřitelná. Vždyť to byl tak bezvadně kamarádský kluk! Nebudu zde o Vaškovi psát, protože jistě lépe je o něm napsáno na www.kryathlon.com.

V posledních Vaškových chvílích mu prý Zuzka, jeho manželka, slíbila, že přijde mezi nás a stane se členkou klubu. Slib splnila. A tak zůstala v našem klubu I. PKO rodina Pátkova i po Vaškově odchodu stejně početně zastoupena. Dnes se nevídáme s bezva kamarádem Vaškem, ale u kamen se zahříváme s bezva kamarádkou Zuzkou. S úžasným zápalem a pracovitostí se každoročně spolu s Jackem Brightem a celým „kryathlo-spolkem“ dlouho dopředu věnuje plánování a pořádání této soutěže.

Letos jsem se ještě jako soutěžící nezúčastnila. Své síly jsem nabídla Zuzce do týmu pořadatelů. Pomáhala jsem s očíslováváním závodníků a s úklidem. Kryathlon se koná tzn.: má zázemí, start i cíl ve SkiParku ve Velké Chuchli. Byla jsem zvědavá, jak v teplých dnech letošního začátku února, kdy to vypadalo, že už přišlo jaro, bude možno běžkovat. SkiPark měl naštěstí velké zásoby technického sněhu, který sice mizel každým dnem, ale potřebné množství pro vytvoření dostatečně dlouhého závodního okruhu do 7. února vydrželo.

Závodníci se začínali scházet již v osm hodin. Přijelo hodně mimopražských (63 vedle 28 pražských). Prezence začala dle plánu v půl deváté a skončila v deset. Závod byl odstartován též podle plánu v 11 hodin. Soutěží slovem profesionálně provázel komentátor České televize Stanislav Bartůšek.

Základní stan byl postaven poblíž lyžařského okruhu, na jehož start si všichni závodníci připravili své běžkařské vybavení. V tomto stanu se závodníci odprezentovali, každý dostal papírové startovní číslo k připevnění na svrchní oděv, pásek se zabudovaným chipem, na levé rameno jsem mu totéž číslo napsala fixem. Dál dostal každý k dispozici košík označený jeho startovním číslem na věci potřebné k běžecké části a pytel též s číslem na bundu svlečenou před vstupem do vody. Vše spolu s informacemi, že košíky budou hromadně pořadatelem převezeny do „mokrého depa“ u cíle plavecké části na startu běhu a podobně pytle s bundami budou převezeny do suchého depa v cíli běhu na startu běžek. Vše bylo připraveno, závod mohl začít. Začínalo se plaváním.

Soutěžící převléknutí do plavek a bund se pěšky přesunuli na start kryathlonu na břeh Vltavy vzdálený přibližně kilometr od základního stanu. Letos se závodu zúčastnilo skoro dvojnásobné množství soutěžících než vloni. Proti loňským padesáti jich letos dorazilo a odstartovalo 91. Krátký kryathlon dokončilo 14 a dlouhý 75. Pro velký počet byli soutěžící rozděleni do tří „vln“, které startovaly s odstupy. Druhá vlna odstartovala 5 minut po první a třetí deset minut po druhé. Po třech vlnách dlouhého kryathlonu hned odstartoval kryathlon krátký, nesoutěžní.

Každý závodník před vstupem do vody odložil svou bundu do pytle se svým startovním číslem a nechal ho na břehu. Po uplavání své tratě si v „mokrém depu“ vyhledal svůj košík (který tam dopravili pořadatelé) a co nejrychleji a bez pomoci kohokoli druhého se převlékl do běžeckého. Následovalo uběhnutí 2,5 kilometrové tratě, která končila u „suchého depa“ s běžkařským vybavením. Tam opět co nejrychleji do běžkařských bot, rychle nasadit lyže a šup na sněhový okruh a oběhnout ho devětkrát dokola, aby to byly tři kilometry. S počítáním počtu kol pomáhalo závodníků důmyslné zařízení využívající jejich „očipování“. Každé kolo proběhl soutěžící bránou, kde byla umístěná fotobuňka a po proběhnutí touto bránou, měl možnost po pár metrech vidět na světelné tabuli u svého startovního čísla též číslo, udávající počet zbývajících kol. K tomu, komu zasvítila nula, přiskočila jedna z pořádajících a obdarovala ho několika pamlsky.

Po doběhnutí posledního byly spočítány výsledky a ve 14:15 hodin následovalo slavnostní vyhlášení výsledků. Náš klub, resp. jeho dámská část, byla z výsledků hodně rozradostněná. Na stupně vítězů ve třech kategoriích vystoupaly členky našeho klubu. Dvě, Radka a Jitka, dokonce na stupeň nejvyšší.

Dále uvedu trochu ze statistiky

Vítězem Kryathlonu 2016 mužů se stal Petr Šlajs – člen I. PKO s časem 25 minut a 01 sekund a jako poslední doběhl člen klubu Česká otužilecká unie s celkovým časem 1 hodina, 10 minut a 15 sekund. V ženské kategorii 20-30 let byla druhá naše Zuzana Procházková, kategorii žen 40-50 let vyhrála naše hostující Radka Srbová a v kategorii žen 50-60 let vystoupila na nejvyšší stupeň naše Jitka Martínková, naše Dana Zýková byla za ní stříbrná.

Náš klub I. PKO měl v první šestce 5 svých členů. Z 28 pražských závodníků startujících na dlouhé verzi bylo 22, tedy většina, z našeho klubu, v krátké verzi od nás nestartoval nikdo. Zatímco polovinu závodníků v krátkém kryathlonu tvořili členové klubu Nutrie Mikulášovice, na dlouhém z tohoto klubu nezávodil nikdo.

A na závěr tradičně mé soukromé pocity

Sešli se zde soutěžící různé výkonnostní úrovně. První byl v cíli, když poslední nebyl ještě zdaleka ani v polovině. Zkrátka, bylo to velice podobné jako při každé mé účasti na plaveckých soutěžích. Vítěz už dávno v cíli a já sotva v polovině. S číslem 99 se účastnil krátkého kryathlonu závodník odprezentovaný jako Dědek Beskydský z Klubu důchodců Orlová. Jsem nadšená sportovně aktivními důchodci. Připomínají mi mého milovaného tatínka, který je ve svých 83 letech aktivním celoročním bruslařem (téměř denně cca půl hodiny, v zimě na ledu, v létě na in-linech) a tzv. „strčí do kapsy“ kdejakého „mlaďocha“. Mě tedy určitě.

Soutěž jsem si letos okoukla, moc se mi to zápolení líbilo. Příští rok do toho půjdu taky. Nevím ještě, zda půjdu na exhibiční krátký a nebo se pokusím „vyfouknout“ v soutěžním kryathlonu poslednímu jeho post.

Author: Jarmila Pokorná

Autorka článku je otužilkyní a členkou klubu I. PKO Praha.