Jaké koupit plavecké ploutve?

Pro správnou techniku kraulového či znakového kopu je vhodné občas plavat s plaveckými ploutvemi. Mohou se tak odbourat chyby, kterých se začátečníci i pokročilejší plavci dopouštějí. Ploutve zároveň posilují hýžďové svaly, více ucítíte, že kop vychází nejenom z kyčle, ale až z břicha. Plavání s ploutvemi zvýší vaši rychlost ve vodě a zlepší se poloha těla ve vodě.

Ploutve pomůžou ve výuce správného záběru. Důležité je, aby šlo o tréninkové ploutve. Z ploutví bych sama za sebe doporučila:

  • tréninkové ploutve Speedo BioFUSE Training Fin – tyto mám koupené, nejsou špatné, dobře drží na noze, ale jsou tvrdší – tj. vhodnější spíš pro pokročilejší plavce, mají je případně i v zelené variantě: Speedo Training Fin Oxid Grey/Lime Punch
  • tréninkové ploutve Emme – tyto ploutve má hodně lidí v bazénu, je to taková klasika – jsou měkčí než Speedo a pro začátečníky vhodnější. Mně na nich osobně vadí vyvýšený okraj u prstů na noze – prostě mi úplně nesedí. Ten odlitek fakt mohli udělat trochu lepší… Osobně je ozkoušené při plavání nemám. Pro začátek bych doporučila volit ploutve, které se této klasice budou alespoň podobat.

Můžete se také poohlédnout i po těch nejprodávanějších ve Sportexu či nejprodávanějších v Marhal sportu. Doporučuji vše na místě ozkoušet, jak ploutve sedí či nesedí na noze a jaký z nich máte celkově pocit… Osobně mám zakoupeny tréninkové ploutve Speedo BioFUSE a Arena Powerfin. Ty Arény jsou o něco měkčí než Speeda, ale není to při plavání až takový rozdíl, jaký bych očekávala. Speeda mi líp drží na patě i na chodidle, mám z nich při plavání o něco lepší pocit, ale tento rozdíl je skoro nepatrný. Za sebe víc doporučuji Speeda. Zvažte i váhu ploutví, lehčí ploutve se snáze do bazénu odnesou.

Sportex pro vás má ke shlédnutí ploutvičkový speciál:

Pro trénikové účely v bazénu musí jít o krátké tréninkové ploutve, nikoli o ploutve potápěčské. Potápěčské ploutve jsou při plavání mezi veřejností obvykle v plaveckých bazénech přímo zakázány (viz např. návštěvní řád Aquacentra Šutka). Pro začátečníky platí: čím kratší a měkčí ploutve, tím lépe.

Plavecké potřeby lze koupit v obchodech plaveckých potřeb, já obvykle nakupuji ve Sportexu. Sportex není ale úplně levný a občas sortiment seženete jinde levněji a někdy i výrazně levněji! Například Speeda teď mají i v Decathlonu skoro o cca 250 Kč levněji než ve Sportexu (což je o cca 25 %). Na druhou stranu Sportex má slušný výběr a mohou Vám tam poradit a jsou ochotni poradit a sortiment, který tam najdete, bývá ozkoušený a používaný profíky.

Levné ploutve Nabaiji

Kdo není ochoten zpočátku investovat velkou částku za ploutve, tak můžete vyzkoušet levné poutve z Decathlonu za cca 200 Kč: Nabaiji KRÁTKÉ PLOUTVE EASYFINS ŠEDÉ. Pro začátky mohou stačit… Jsou s měkkým listem, ale mně osobně nesedí až tak dobře na noze. Mám radši ploutve s vyšší zkosenější patičkou, aby pata zapadla. U těchto ploutví mám pocit, že by se mi při plavání vyzouvaly nebo mi do nich tekla bokem voda. Velikost na mě mi byla velká, ploutve o číslo menší jsem zase sotva nazula. Připadala jsem si v nich trochu jak v holínkách. Zkoušela jsem je jen na suchu. Některé mé plavkyně si je koupily a říkaly, že jsou v pohodě. Pro začátek dobrý. Podobně se chovaly i ploutve Nabaiji KRÁTKÉ PLOUTVE SILIFINS ČERNÉ, ty seděly o něco lépe, ale už jsou dražší. Doporučuji raději si připlatit a koupit jinou značku. Nabaiji má věci levné, ale když víc plavete, zjistíte, že každý výrobek má nějakou vlastnost, která vám začne vadit. Jsou to obvykle detaily, ale štvou vás. Pro začátky Nabaiji ok, pak raději Speedo apod. Zde jsou další ploutve z Decathlonu.

Author: Jitka Vachtová

Věnuji se plavání a pro zájemce nabízím individuální výuku a tréninky plavání pro dospělé v bazénu Šutka na Praze 8.